Warsztaty drukarskie

W jaki sposób dawniej drukowano i ilustrowano książki dowiedziały się dzieci uczestniczące w projekcie "Od glinianej tabliczki do czytnika e-booka" realizowanego przez Publiczną Bibliotekę Samorządową w Krasnosielcu. Tym razem były to edukacyjne warsztaty drukarskie przeprowadzone przez firmę "Kalander" z Gliwickiej Czerpalni Papieru, a poświęcone technice drukarskiej obowiązującej w czasach Jana Gutenberga. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wstępem dotyczącym historii druku i drukarstwa mającym na celu wprowadzenie uczestników w atmosferę XV-wiecznej drukarni. Aby obrazowo ukazać czasy zwane "Erą Gutenberga" osoby prowadzące wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych. Warsztaty obejmowały 3 stanowiska: zecernię , drukarnię i ilustratornię. Dzieci przechodziły kolejno przez wszystkie etapy. Najpierw samodzielnie dokonywały ręcznego składania czcionek, następnie na zrekonstruowanej prasie Gutenberga drukowały certyfikaty z własnymi imionami. Certyfikaty przyozdabiały własnoręcznie odbitą pieczęcią lakową. Podczas gdy jedni drukowali, inni metodą kalkomanii tworzyli artystyczne ilustracje. Wykorzystywali w tym celu szablony z papieru oraz kalkę i żelazko. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów uczestnicy zabrali do domów na pamiątkę. Warsztaty były żywą lekcją historii przybliżającą uczestnikom czasy średniowiecza i historii druku.
Krystyna Wierzbicka-RybackaZapraszamy do galerii

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »