Spektakle profilaktyczne

W dniu 16 kwietnia 2015 r. dzieci i młodzież zespołu szkół w Krasnosielcu uczestniczyły w spektaklach profilaktycznych prezentowanych przez aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa.
Uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl pt. „Uwierz w siebie”. Była to bardzo ciekawa i wzruszająca historia Beatki, wrażliwej uczennicy przedostatniej klasy szkoły podstawowej, którą niespodziewanie dotykają problemy z nauką. Głównym źródłem jej kłopotów jest niestabilna i złożona sytuacja rodzinna. Beata wdaje się w niebezpieczną „zabawę w dorosłych”- by lepiej wyglądać w oczach tzw. przyjaciół, chce się wkupić w ich łaski, co skutkuje tym, że w ciężkim stanie trafia do szpitala. To traumatyczne wydarzenie ma fundamentalny wpływ na zmianę jej sytuacji rodzinnej i życiowej. Dziewczynka przewartościowuje swój stosunek do samoakceptacji, staje się bardziej asertywna, poprawiają się też jej relacje z rówieśnikami.
Uczniowie gimnazjum natomiast zobaczyli spektakl pt. „Dlaczego milczeliście…”. Opowiadał on o grupie uczniów, trenujących w małym klubie sportowym, którzy otrzymują propozycję startu w zawodach krajowych. Akcja spektaklu koncentruje się na kilku ostatnich dniach, które kończą okres przygotowań do wyjazdu. Wyjazd kończy się tragicznie dla nich wszystkich, giną w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę, który jest jednym z rodziców ofiar.
Spektakl jest syntetyczną analizą społecznego problemu przyzwolenia i tolerancji dla zjawiska patologii alkoholowej. Jest jednocześnie deklaracją siły, poświęcenia i determinacji tych osób, którzy mają odwagę o tym mówić i walczyć o trzeźwość młodego pokolenia.

Iwona Ziemska

Spektakle profilaktyczne 1  Spektakle profilaktyczne 2

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »