Wycieczka do Ostrołęki

W czwartek 12 stycznia 2017 uczniowie klas III – VI pod opieką nauczycieli: p. J. Gacioch, p. M. Walaska, p. A. Zega oraz p. dyrektor B. Kluczek, udali się do Kina „Jantar” w Ostrołęce na nowy kanadyjski film pt. „Józef i Maryja”. Nawiązując do wydarzeń z biblii, w filmie przedstawiono historię Świętej Rodziny, rzeź niewiniątek, a także losy nabożnego rabina Eliasza. Walorem filmu jest muzyka, umiejętnie dopasowana do biblijnych wątków. Reżyser Roger Christian uniknął nadmiernego patosu i zadbał o prostotę przekazu. Męstwo, miłość, miłosierdzie, pragnienie zemsty – to wszystko znalazło się w filmie. Na uwagę zasługuje także dopracowana gra światła i cienia, np. w stajence betlejemskiej czy w pałacu Heroda. Po filmu udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej. Tam poznaliśmy teatrzyk kamishibai, czyli teatr ilustracji, obrazkowy, dosłownie: sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37×27,5 wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Wysłuchaliśmy baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”, a następnie wzięliśmy udział w zabawach inspirowanych tekstem literackim. Odwiedziliśmy także Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Obejrzeliśmy tam przepiękną wystawę szopek krakowskich. Błyszczące, misternie wykonane „cudeńka” pochodzą głównie z II połowy XX wieku. Są wśród nich niewielkie ok. 40 cm oraz całkiem duże, niemal 2 metrowe. Każda z szopek ukazuje scenę Bożego Narodzenia. Dodatkowym walorem jest umieszczenie jej w kontekście architektury Krakowa. W szopkach można odszukać legendarne i historyczne postacie, takie jak: Lajkonika, smoka wawelskiego, krakowiaków, górali, a także postać papieża, św. Jana Pawła II. W muzeum obejrzeliśmy również wernisaż szopek, będący zwieńczeniem konkursu zorganizowanego przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Związek Kurpiów oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Prace wykonane przez uczestników konkursu nie tylko nawiązywały do tradycji Bożego Narodzenia, lecz także uwzględniały motywy związane z historią i kulturą regionu kurpiowskiego oraz polskimi symbolami narodowymi. Obejrzeliśmy też wystawę stałą: „Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia”. Ekspozycja zajmuje pięć sal muzealnych. Pierwsza z nich nosi tytuł „W lustrze uliczek”, można zobaczyć tu miasto i ludzi podczas różnego rodzaju uroczystości miejskich i rodzinnych dzięki setkom fotografii pochodzących z okresu międzywojennego przekazanych przez ostrołęczan. Druga z sal – „Szepty codzienności” – ukazuje skromne realia z życia ostrołęczan trudniących się handlem i rzemiosłem . Eksponowane są w niej relikty po dawnych zakładach rzemieślniczych, sklepikach, zakładach przemysłowych. „Opowieść na bruku” to tytuł kolejnej części ekspozycji, prezentującej handel podczas targów i jarmarków. W czwartej z sal noszącej tytuł „W rytmie kołowrotka” ukazany jest potencjał kurpiowskiego rękodzieła: lniarstwa, tkactwa, koszykarstwa, stolarstwa, sztuki ludowej i guzikarstwa. Ostatnia część ekspozycji „Biją dzwony” prezentuje stroje kurpiowskie. Można tu też obejrzeć uroczystość Bożego Ciała w Myszyńcu zarejestrowaną na taśmie filmowej z 1938 roku. Po tej sporej „porcji” historii i kultury, która była ucztą dla naszego „ducha”, postanowiliśmy odżywić nasze ciało, udaliśmy się więc do McDonalda. Nie głodni, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Drążdżewa. Wycieczka była udana. Z niecierpliwością czekamy na następne po bliższych i dalszych zakątkach naszego kraju, a może i dalej…

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »