„Maraton z Moniką Sawicką”

17 marca bieżącego roku odwiedziła naszą gminę autorka i dziennikarka z Łodzi – Monika Sawicka, która przybyła do nas na zaproszenie Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu. Pani Monika kojarzona jest głównie z literaturą kobiecą, w której porusza tematykę przemocy, alkoholizmu, pokazuje czytelniczkom sposoby radzenia sobie ze śmiercią najbliższych. Jest też współzałożycielką i czynną działaczką Fundacji „VADE-Mecum – chodź ze mną” im. Sandry Brędowskiej oraz dziennikarką w osiedlowej telewizji w Łodzi. Jako pierwsze, już o godz. 9:00, spotkały się z naszym gościem dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rakach. Następne spotkanie odbyło się w Przedszkolu Samorządowym w Krasnosielcu. Obydwa przebiegały w miłej atmosferze. Dzieci poznały książki, których bohaterem jest mały piesek , znaleziony w autobusie przez strażaka. Jest to Kajtek, postać autentyczna, występująca w książce „O Kajtku szczęściarzu”. O dalszych jego losach dowiadujemy się z książki pt.„Zakochany Kajtek”. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o głównym bohaterze, czego dowodem były prawidłowe odpowiedzi na pytania zadawane przez autorkę. Na zakończenie spotkań, wszyscy chętni mogli zakupić wspomniane książki i poprosić autorkę o dedykację. Pani Monika zachęcała też uczestników do wykonania portretu Kajtka i przesłanie go na jej stronę internetową. Autorzy najładniejszych ilustracji otrzymają od niej nagrody książkowe z autografem. Trzecie spotkanie było zupełnie inne , ponieważ były to warsztaty literackie zatytułowane „Książka moich marzeń”. Uczestniczyli w nich uczniowie gimnazjum. Młodzież w kilkuosobowych grupach samodzielnie wykonywała książki, wykorzystując swoje zdolności literackie w przypadku pisania tekstu, a także zdolności manualne przydatne przy ozdabianiu książki , stosując różnorodne materiały i techniki graficzne. Po zakończeniu zajęć, wszystkie wykonane przez uczestników książki zostały dokładnie omówione i ocenione przez prowadzącą . Trzy prace zostały uznane za najbardziej interesujące, wszystkie zaś przekazano do biblioteki publicznej . Możliwe, iż za kilka lat, autorzy tych książek zechcą przypomnieć sobie, jakie to marzenia znajdują się na kartach wykonanej przez nich książki i czy marzenia te się spełniły.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »