Narodowe Czytanie 2017

W sobotę, 2 września w całej Polsce odbyła się kolejna, szósta już edycja akcji pn. „Narodowe Czytanie”. Akcję tę zapoczątkował w roku 2012 ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski. W tym też roku czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w kolejnych zaś latach: „Dzieła” Aleksandra Fredry, ”Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa . Od 2015 roku akcję kontynuuje obecny prezydent Andrzej Duda. W bieżącej edycji zaproponowano, aby Polacy w głosowaniu internetowym sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Propozycje Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowały następujące dzieła: ”Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Ostatecznie Polacy wybrali „Wesele”. Ogółem w głosowaniu wzięło udział 37 tys. Internautów, z których na „Wesele” głosowało 18 tys. osób. „Wesele” to jedno z najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Jest to dramat w trzech aktach. Powstał na podstawie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. Wtedy też dzieło to po raz pierwszy zostało opublikowane. Do tej pory przetłumaczone zostało na ponad 10 języków . W języku polskim ukazało się 120 wydań.
Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu już po raz piaty zaprosiła mieszkańców gminy do wspólnego czytania. I tym razem miłośnicy książki nie zawiedli. 34 osoby wyraziły chęć zmierzenia się z niezwykle trudnym ale bardzo ważnym dla Polaków dziełem literackim. Wśród czytających była młodzież z Gimnazjum i Liceum, pracownicy szkół i nie tylko oraz emeryci. Czytanie odbyło się 2 września w udostępnionej nam przez GOK sali na piętrze budynku. Na samym środku znajdował się stół biesiadny, a siedzący przy nim uczestnicy czytania słowami Wyspiańskiego prowadzili ze sobą różnorakie dyskusje. Szybko minęło półtorej godziny , w czasie której przeczytano 42 sceny dramatu. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników spotkania na słodki poczęstunek.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »