Charakterystyka gminy

Gmina Krasnosielc położona jest w północnej części województwa mazowieckiego w powiecie makowskim, w obrębie Zielonych Płuc Polski. Gminę zamieszkuje ok. 7 tysięcy mieszkańców. Jest to gmina typowo rolnicza, a użytki rolne stanowią ok. 65% jej powierzchni.

Największe miejscowości to ponad 600 – letni Krasnosielc (obecną nazwę zawdzięcza rodzinie Krasińskich) i jeszcze starsze Drążdżewo, przez które wiódł niegdyś trakt z Warszawy do Królewca. Teren gminy to obszar dawnej Puszczy Płodownickiej, rozciągającej się pomiędzy Ostrołęką i Przasnyszem. Jej pozostałością na obszarze gminy są zwarte kompleksy leśne, zajmujące 28 % powierzchni gminy. Rozległe tereny leśne z dużą ilością grzybów, jagód i dzikiej zwierzyny są bezcennym skarbem gminy, zapewniającym wspaniały wypoczynek ludziom szukającym ciszy i spokoju, w symbiozie z niczym nieskażoną naturą. Niewątpliwie do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc na terenie gminy należy rezerwat „Zwierzyniec”, do którego wiedzie ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Z lasem za pan brat”. Do malowniczych terenów należy też obszar wokół wsi Sulicha, przez który płynie nieregulowana na tym odcinku rzeka Orzyc. Chociaż rzeka Orzyc na odcinku Drążdżewo – Krasnosielc ma dwa urządzenia piętrzące, to doskonale nadaje się do wypraw kajakowych, np. szlakiem potyczek powstańczych 1863 r., począwszy od Drążdżewa poprzez Raki, Krasnosielc, Podoś i Maków Mazowiecki. Dodatkową atrakcją tego spływu są siedliska czajek i dzikich kaczek.

Gmina Krasnosielc należy do gmin, które w ostatnich latach prężnie się rozwijają. Świadczą o tym licznie zrealizowane inwestycje, które przyczyniają się do poprawy warunków życia mieszkańców oraz stanu środowiska i estetyki miejscowości. Gmina posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportowo – rekreacyjną. Władze przywiązują też ogromną uwagę do edukacji ekologicznej mieszkańców.

Na terenie Gminy Krasnosielc organizowane są liczne imprezy. Jedną z największych imprez od 1998 r. są Dni Krasnosielca, w miesiącu sierpniu, podczas których odbywają się spławikowe zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Krasnosielc i zlot motocyklowy. Również Przegląd Zespołów Zapustnych wpisał się na stałe w harmonogram krasnosielckich imprez, które co roku przyciągają mieszkańców i gości z sąsiednich okolic, a także odległych zakątków Polski. Z roku na rok przybywa nowych atrakcji, które są motywacją do odwiedzenia gminy, a tym samym poznania jej uroczych zakątków.

Gmina Krasnosielc to miejsce przyjazne dla mieszkańców i turystów oraz godne zainteresowania dla potencjalnych inwestorów.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »