Państwo Edward i Barbara Mikulak

Dziś już znikają z krajobrazów polskiej wsi wozy drabiniaste, które niegdyś służyły do prac polowych. Były to duże pojazdy pozwalające zwozić z pola słomę, siano i snopki zboża. Ich konstrukcja umożliwiała wydłużanie ich, w zależności od potrzeb. Nie musiały być bardzo mocne, bo przeznaczone były przeważnie do lekkiego transportu. W naszej gminie są jeszcze osoby, które doskonale pamiętają tamte czasy. Tak jak pan Edward z Przytuł, który będąc już na emeryturze zaczął zgłębiać tajniki zapomnianego już prawie zawodu jakim jest stelmach zwanym również kołodziejem. W warsztacie pana Edwarda powstają ozdobne wozy drabiniaste, które doskonale prezentują się w ogrodzie wśród barwnych kwiatów. Wozy te są mobilne i w każdej chili można je z łatwością przestawić. Pan Edward idzie z duchem czasu i większość elementów zamawia u innych rzemieślników, stąd też wykonanie takiego wozy jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Jak sam mówi praca dla niego stanowi przyjemność i nie lubi siedzieć bezczynnie, stąd też w jego głowie rodzi się wiele innych pomysłów: wykonuje także miniatury wozów drabiniastych, konstruuje modele maszyn silnikowych.
Żona pana Edwarda, pani Barbara ma również swoje pasje. Już od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do robótek ręcznych. Będąc jeszcze małą dziewczynką sama wykroiła i uszyła swoją pierwszą spódnicę. Obecnie największą jej pasją jest bibułkarstwo. Tworzy różne rodzaje kwiatów: róże, stokrotki, maki, słoneczniki, chabry oraz kwiaty, które wymyśla sama. W ten sposób powstają niezwykle piękne kompozycje kwiatowe, odznaczające się gustownie dobraną i bogatą kolorystyką. Większość wyrobów tworzona jest z bibuły, albo z krepiny, stosowane są także naturalne elementy florystyczne, np. patyki, gałązki artystka unika utartych wzorów, każdy tworzony przez nią kwiat jest inny, żywo przypominający ten stworzony przez naturę, jednakże ich piękno znacznie dłużej potrafi cieszyć oko. Składanie, zwijanie, łączenie bibułkowych elementów sprawia artystce ogromną przyjemność. Jednak najmilszy jest efekt pracy – możliwość posiadania w domu wielu pięknych, niewymagających kwiatów.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »