Mammobus w Gminie Krasnosielc

Na 150 zapisanych na badanie kobiet przebadało się 144. Mogłoby się wydawać, że to dobry wynik, ale jeśli dodam, że mammografii powinno poddać się ok. 600 kobiet z terenu naszej gminy, to okazuje się, że świadomość pań w zakresie profilaktyki raka piersi jest bardzo niska – a może to lęk przed poznaniem najgorszej prawdy. W celu podniesienia tej świadomości i zachęcenia do systematycznego sprawdzania swojego zdrowia w dniu 20 kwietnia odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. W spotkaniu tym uczestniczyło tylko około 20 kobiet. A warto było przyjść. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przekazali mnóstwo cennych informacji dotyczących zapobiegania powstawaniu raka piersi i szyjki macicy. Okazuje się, że rak w obu przypadkach wykryty we wczesnym stadium rozwoju nie jest aż tak groźny, jak wyobraża to sobie większość z nas. Jednak ryzyko zachorowania jest bardzo duże u kobiet, które nie wykonują systematycznie badań mammograficznych (badania powinny być wykonywane nie częściej niż co 2 lata) i cytologicznych (badania powinny być wykonywane nie częściej niż raz w roku). Rak piersi stanowi ok. 25 % ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Co 12 kobieta jest zagrożona zachorowaniem na ten nowotwór. Kobiety w wieku 50-69 lat znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku – po 70 roku życia ryzyko zachorowań znacznie się obniża. Panie z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi zachęcały do samobadania piersi, co również odgrywa ogromną rolę w profilaktyce. Jeśli chodzi o raka szyjki macicy to jest on drugim co do częstotliwości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce ten nowotwór, pięć umiera. Kobiety, dzięki regularnym badaniom cytologicznym, mogą zmienić te zatrważające statystyki. Raka szyjki macicy można łatwo wyleczyć, jeśli jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowany.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »