Jak uczciliśmy odzyskanie niepodległości

10 listopada odbył się szósty konkurs recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”. Wzięli w nim udział uczniowie gminnych szkół podstawowych, gimnazjum oraz Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki. Dzieci i młodzież w zdecydowanej większości recytowały poezję np. „Marsz strzelców”, „Przed burzą”, „Portret Polski”, „Orlątko”. Mieliśmy jednak okazję do wysłuchania prozy: „ABC” Elizy Orzeszkowej, „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera oraz „Marcina Kozery” Marii Dąbrowskiej. Jak stwierdziła przewodnicząca jury – Zofia Wielechowska – poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja miała nie lada problem, aby wyłonić tych najlepszych. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Błażej Stryjewski, II miejsce – Mateusz Glinka, III miejsce zaś zajęła Ewelina Szydlik. Wyróżnienia otrzymały Aleksandra Wilkowska i Marysia Glinka, która urzekła jury swym wdziękiem. W kategorii gimnazjalistów trzy pierwsze miejsca przyznano: Ewie Kęszczyk, Jakubowi Mikulak i Malwinie Szlaskiej. W kategorii szkół średnich nagrodę otrzymała Ewelina Brakoniecka. W dniu 11 listopada zorganizowano Przegląd Pieśni Legionowej i Żołnierskiej, w którym wzięło udział 150 uczestników, w tym soliści z Gminy Sypniewo i naszych gminnych szkół. Zaprezentowało się aż 11 rodzimych zespołów, a gościnnie wystąpiły: Zespół Ludowy z Krasnego i Grupa Śpiewacza z Lelisa. Wyśpiewano wiele pięknych, bliskich sercu każdego Polaka pieśni m.in. „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Chorał”. Na szczególną uwagę publiczności zasłużyła uczennica III klasy PSP w Rakach Żaneta Skwiot, która zaśpiewała dwa utwory „Warczą karabiny” i „Rozkwitały pąki białych róż. Bardzo podobało się również wykonanie „Jędrusiowej doli” i „Chorału przez Sylwię Matulewicz z Gąsewa. Po wnikliwej ocenie komisja wyróżniła wszystkich wykonawców. Obydwie uroczystości poprowadził Krzysztof Czarnecki. W tych dniach nie mogło zabraknąć władz naszej gminy: Wójta – Andrzeja Czarneckiego, Sekretarza – Pawła Ruszczyńskiego i Przewodniczącego Rady – Tomasza Olszewika. Swoją obecnością zaszczycił nas również Marian Krupiński – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »