Tragiczna katastrofa w Smoleńsku – Prezydent Lech Kaczyński nie żyje!

Katastrofa wydarzyła się o 8.56 czasu polskiego. Według rosyjskiej prokuratury polski prezydencki samolot T-154 rozbił się dwa kilometry przed lotniskiem wojskowym w m. Pieczersk przy podchodzeniu do lądowania w Smoleńsku, w warunkach gęstej mgły. Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że na pokładzie byli między innymi: prezydent Kaczyński z małżonką, szef IPN Janusz Kurtyka, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, szef sztabu generalnego gen. Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp polowy WP Tadeusz Płoski, Jolanta Szymanek-Deresz, Anna Walentynowicz. Ostatnie komunikaty, nadal niepotwierdzone, mówią o 132 osobach na pokładzie. Maszyna, jak powiedział b. prezydent Lech Wałęsa była niedawno remontowana i sprawę ewentualnej niesprawności należy odrzucić. Naoczni świadkowie katastrofy potwierdzają dużą eksplozję. Przed otoczonym kordonem policji lotniskiem obecni są polscy dziennikarze. Nie zostali oni dopuszczeni do miejsca katastrofy, ale widok roztrzaskanej i płonącej maszyny jest przerażający. Na miejscu pracują służby ratownicze. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy polskiego samolotu. Będzie jej przewodniczył premier Rosji Władimir Putin. Prezydent Rosji wysłał także na miejsce wypadku ministra do spraw nadzwyczajnych Siergieja Szojgu. Lista tragicznie zmarłych przekazana przez kancelarię prezydenta: 1. Lech Kaczyński, prezydent RP 2. Maria Kaczyńska, Pierwsza Dama 3. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie 4. Joanna Agacka-Indecka 5. Ewa Bąkowska 6. gen. Andrzej Błasik 7. Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu 8. Anna Maria Borowska, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 9. Bartosz Borowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 10. gen. Tadeusz Buk 11. Miron Chodakowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 12. Czesław Cywiński, osoba towarzysząca 13. Leszek Deptuła 14. Zbigniew Dębski 15. Grzegorz Dolniak, poseł 16. Katarzyna Doraczyńska 17. Edward Duchnowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 18. Aleksander Fedorowicz, tlumacz 19, Janina Fetlińska 20. Jarosław Florczak, BOR 21. Artur Francuz, BOR 22. gen. Franciszek Gągor, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego 23. Grażyna Gęsicka, poseł 24. gen. Kazimierz Gilarski 25. Przemysław Gosiewski, poseł 26. Bronisław Gostomski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 27. Mariusz Handzlik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta 28. Roman Indrzejczyk 29. Paweł Janeczek, BOR 30. Dariusz Jankowski 31. Izabela Jaruga Nowacka, poseł 32. Józef Joniec 33. Sebastian Karpiniuk, poseł 34. Andrzej Karweta 35. Mariusz Kazana 36. Janusz Kochanowski, RPO 37. gen. Stanisław Komornicki 38. Stanisław Jerzy Komorowski 39. Paweł Krajewski 40. Andrzej Kremer 41. Zdzisław Król, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 42. Janusz Krupski 43. Janusz Kurtyka, prezes IPN 44. Andrzej Kwaśnik, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 45. Bronisław Kwiatkowski 46. Wojciech Lubiński 47. Tadeusz Lutoborski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 48. Barbara Mamińska 49. Zenona Mamontowicz-Łojek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 50. Stefan Melak, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 51. Tomasz Merta 52. Stanisław Mikke, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 53. Aleksandra Natalli-Świat, poseł 54. Janina Natusiewicz-Mirer 55. Piotr Nosek, BOR 56. Piotr Nurowski, szef PKOl 57. Bronisława Orawiec Loeffler, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 58. Jan Osiński, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 59. Adam Pilch, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 60. Katarzyna Piskorska, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 61. Maciej Płażyński, poseł 62. Tadeusz Płoski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 63. gen. Włodzimierz Potasiński 64. Andrzej Przewoźnik 65. Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu 66. Ryszard Rumianek 67. Arkadiusz Rybicki, poseł 68. Andrzej Sariusz-Skąpski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 69. Wojciech Seweryn, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 70. Sławomir Skrzypek, prezes NBP 71. Leszek Solski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 72. Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta 73. Jacek Surówka, BOR 74. Aleksander Szczygło, szef BBN 75. Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu 76. Jolanta Szymanek-Deresz, posłanka 77. Izabela Tomaszewska 78. Marek Uleryk, BOR 79. Anna Walentynowicz 80. Teresa Walewska-Przyjałkowska, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 81. Zbigniew Wassermann, poseł 82. Wiesław Woda, poseł 83. Edward Wojtas, poseł 84. Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta 85. Stanisław Zając, poseł 86. Janusz Zakrzeński 87.Gabriela Zych, przedstawiciel Rodzin Katyńskich 88. Dariusz Michałowski, BORźródło http://www.autoflesz.pl/

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »