Międzynarodowy Dzień Teatru

Teatr – dyscyplina towarzysząca człowiekowi od zarania dziejów – bywał różnymi rzeczami. Bywał tanecznym obrzędem mającym sprowadzić deszcz, pomyślne łowy, czy zwycięstwo; bywał uroczystym lub rozwiązłym ceremoniałem (…) Jest miejscem, gdzie drwi się i budzi świętą grozę, gdzie śmieje się, płacze i zamyśla” – napisał w orędziu Flaszen w 1963 roku na Dzień Teatru. W bibliotece szkolnej nauczyciele – bibliotekarze: Marzenna Sierak i Andrzej Sierak przygotowali wystawę – Plakaty i programy teatralne. Eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych Andrzeja Sieraka. Można było oglądać plakaty do następujących spektakli: Kariuss i Baktus, Czerwony Kapturek, Kominiarczyk, Szczęśliwy Książę, Opowieść o dwóch nieustraszonych rycerzach, W krainie snów Alicji. Są to spektakle Teatru Lalek i Aktora w Łomży. Wyeksponowane były także programy teatralne do tych spektakli. Można było obejrzeć też programy warszawskich teatrów; Teatru Roma – Koty (tym spektaklem jestem zachwycony, przepiękne, mądre teksty m.in. Memory, wspaniały taniec tańczył w roli kota Wiktora Michał Piróg), Taniec Wampirów, Upiór w operze, teatru Komedia – BoyBand, Stepping out, teatru Rampa – Wielka Woda, Oskary, Oskary….czyli piosenki ze statuetką, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – La Boheme, Carmen, Nabucco. „Teatru nie jest się w stanie zdefiniować, ponieważ nie ma granic. Każdy przejaw życia jest teatrem”. Peter Brook Można też było posłuchać nagrań z musicali i oper. W tym dniu szczególnie staraliśmy się przybliżyć uczniom świat teatru, wielkiej sceny, przybliżyć pojęcia związane z teatrem. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, uczniowie oglądali ją na przerwach jak i odwiedzali z nauczycielami podczas lekcji. Andrzej Sierak

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »