Z kulturą na co dzień czyli edukacja kulturalna dzieci i młodzieży gminy Krasnosielc

Projekt składał się z 4 modułów tematycznych związanych z kulturą. Były to: edukacja literacka, edukacja teatralna, edukacja filmowa i edukacja życia społecznego.

  1. Edukacja literacka

Jeśli chodzi o edukację literacką udało nam się zorganizować: – 2 spotkania autorskie (w Krasnosielcu i Rakach) z autorem książek dla dzieci i młodzieży – Grzegorzem Kasdepke , – konkurs czytelniczy „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Była to już 5 edycja tegoż konkursu. Uczestnicy prezentowali jedną z legend ze zbioru „Legendy znad Orzyca”. Uzupełnieniem konkursu była część artystyczna przygotowana przez młodzież gimnazjalną oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca piękno naszej gminy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. – w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowanio 17 spotkań, w ramach których odbywało się głośne czytanie książek. Czytali dorośli, czytały też dzieci. Interesująco wyglądały też spotkania zatytułowane „Zabawa z książką”, w trakcie których dzieci poprzez zabawę poznawały twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Zabawa była wyśmienita a na koniec każdych zajęć przedszkolaki i uczniowie klas I-III potrafili wymienić tytuły przedstawianych wierszy oraz dokładnie opowiedzieć ich treść. 2. Edukacja teatralna W ramach tego modułu udało nam się zorganizować całodniową wycieczkę do Łomży. Program wycieczki został ułożony w sposób pozwalający na pełne wykorzystanie przeznaczonego na nią czasu. Zwiedziliśmy Katedrę Łomżyńską, Starówkę, zobaczyliśmy słynną „Ławeczkę” oraz „ Salonik” Hanki Bielickiej, zapoznaliśmy się z pracą rozgłośni radiowej „Radia Nadzieja” i odwiedziliśmy McDonalds. Jednak głównym celem naszego wyjazdu była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora, gdzie obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „W krainie snów Alicji” a póżnie uczestniczyliśmy w tzw. „edukacji teatralnej”. Było to spotkanie z aktorem, który opowiadał wiele interesujących rzeczy związanych z teatrem. Zaprosił też dzieci na scenę, gdzie prezentowały samodzielnie przez siebie przygotowane scenki rodzajowe. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie teatru od kulis. 3. Edukacja filmowa Zorganizowane zostały dwa wyjazdy do kina „Jantar” w Ostrołęce na seanse filmowe, w których uczestniczyły dzieci w wieku 7-10 lat. Dzieci obejrzały filmy pt. „Księżniczka Lilii, smok i magiczna księga” oraz „Zakochany wilczek”. Odbyło się też 29 poranków filmowych. Przedszkolaki oglądały bajki, zaś starsze dzieci – filmy m.in. „Denis rozrabiaka”, „Mikołajek”, „Przygody Karolka”, „Biały Kieł”, „Madagaskar 2” i wiele innych. Do przygotowania poranków wykorzystywaliśmy sprzęt otrzymany z Programu Rozwoju Bibliotek (rzutnik,laptop,ekran) oraz filmy zakupione w ramach grantu. 4. Kultura życia codziennego Były to warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej polegające na zapoznaniu młodzieży gimnazjalnej z zasadami poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego. Młodzież przygotowywała scenki rodzajowe na różnorodne tematy, m.in.: jak należy a jak nie należy zachowywać się np. w kinie , teatrze, na ulicy, w środkach masowej komunikacji: gdzie można a gdzie nie należy

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »