Anioły warszawskich Powązek – wystawa w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół w Krasnosielcu

Spośród warszawskich cmentarzy najładniejsze i najbardziej znane są Stare Powązki. Cmentarz został założony 4 listopada 1790 r. i początkowo zajmował powierzchnię ok. 2-2,5 ha (dzisiaj zajmuje 43 ha). Pochowanych jest na tym cmentarzu bardzo wielu znanych i zasłużonych dla naszego kraju ludzi. W tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 r. Alei Zasłużonych m in.: W. Reymont, A. Oppman, F. Żwirko i S. Wigura, Paweł Jasienica, J. Parandowski, L. Staff , J. Kiepura, M. Dąbrowska, K. Jędrusik, H. Ordonówna. Po 1945 r. w budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych. W innych częściach cmentarza są pochowani m. in.: H. Bielicka, A, Osiecka, M. Hłasko, K. Kieślowski, B. Prus, M. Kownacka, B. Leśmian, K. Iłłakowiczówna, S. Jachowicz, Rodzice Chopina, C. Niemen. Cmentarz ten jest pełen różnorakich aniołów, aniołów śmierci, modlitwy, spokoju, aniołów zmartwychwstania, żałoby, aniołków dziecięcych. Jest on galerią sztuki na świeżym powietrzu, nagrobki wykonane są przez znanych artystów. Prezentują różne style architektoniczne, m.in. rzadką w Warszawie secesję, modernizm. Szczególnie pięknie wyglądają jesienią, wśród kolorowych liści i w blasku jesiennego słońca. Mimo, że powązkowskie anioły fotografuję już od kilku lat to ciągle znajduję nowe interesujące warte utrwalenia. Powązki to nie tylko lekcja historii, ale też sztuki. W Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół w Krasnosielcu już po raz kolejny można obejrzeć wystawę Anioły warszawskich Powązek, na wystawie można oglądać zdjęcia aniołów widzianych obiektywem mojego aparatu. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Andrzej SierakZapraszamy do galerii

Zapraszamy do galerii
Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »