Nocny Maraton z Książką

W roku bieżącym głównym punktem programu było zapoznanie dzieci z Mikołajkiem i jego kolegami ze znanej książki Rene Goscinnego. Zamiarem organizatorów było przeczytanie całej książki w ciągu nocy. Dzieciom czytali zaproszeni goście, rodzice i sami uczestnicy maratonu. Niestety, książki nie udało nam się przeczytać do końca. Mogliśmy za to porównać jej treść z filmem, którego projekcja odbyła się tej samej nocy.
Ale czytanie książki i oglądanie filmu to nie jedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Były też zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, karaoke oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Około godz. 22 odwiedzili nas członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Grupę tę tworzą osoby zainteresowane historią regionalną i rekonstrukcją wojskową. Przybyli goście opowiadali młodzieży o powstaniu grupy, o rekonstrukcjach wydarzeń historycznych, w których brali udział (Bitwa Warszawska Ossów 2011, oblężenie Twierdzy Boyen 1914, Bolimów 1915), a także o filmach, w których występowali jako statyści. Młodzież była szczególnie zainteresowana mundurami i bronią żołnierzy.
Po opowieściach trzyosobowe zespoły z Krasnosielca, Amelina, Raków, Drążdżewa, Sypniewa i Czerwonki przystąpiły do przygotowania karnawałowych "oponek". Ich smażeniem zajęli się dorośli. Okazało się, że młodzi kucharze przygotowali kilka tac tych pyszności i rozpoczęło się ich próbowanie i ocena. Wszyscy zgodnie ocenili wypieki na "piątkę". Po północy, około godziny 1 wspólnie z Tomaszem Bielawskim przenieśliśmy się do Afryki. Nasz gość opowiadał o swojej podróży po Afryce, którą odbył wraz z kilkuosobową grupą miłośników Kazimierza Nowaka – człowieka, który samotnie przebył kontynent afrykański. W tej grupie znalazł się też Łukasz Wierzbicki, pisarz i podróżnik, którego mieliśmy okazję gościć na spotkaniach autorskich w roku ubiegłym. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zdjęcia przedstawiające zwierzęta, krajobrazy i ludzi żyjących na odległym kontynencie. Mimo, że wszyscy uczestnicy przywieżli ze sobą śpiwory, karimaty i koce, chętnych do spania było niewielu. Nie obyło się też bez wpadek, czego dowodem było niezbyt udane karaoke. Chciałabym serdecznie podziękować członkom Koalicji ds. Rozwoju Bibliotek za pomoc w przygotowaniu i realizacji maratonu: Annie Godlewskiej, Teresie Mikołajczewskiej, Marzenie Orzeł oraz Andrzejowi Sierakowi, Michałowi Walaskowi, Agacie Zielińskiej, Tomaszowi Bielawskienu i Tomaszowi Rogala.
Krystyna Wierzbicka – Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »