Podróże kształcą, czyli wspomnienia uczestników wycieczki do Torunia

Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie z zaciekawieniem obejrzeliśmy seans astronomiczny: „Wirująca ziemia”. Dzięki temu poszerzyliśmy swoje podstawowe wiadomości związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, tj. zjawiskiem dnia i nocy oraz następstwem pór roku. W przystępny sposób zostało nam ukazane, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku oraz jaką rolę pełni Gwiazda Polarna i skąd biorą się fazy Księżyca. Sprawdziliśmy, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach. Zaobserwowaliśmy jakie są różnice między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego.
Zwiedziliśmy również Stare Miasto. Obejrzeliśmy najbardziej znany pomnik w Toruniu – pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Monument przedstawia sławnego astronoma ubranego w togę profesorską, który w swojej lewej ręce trzyma astrolabium, a palcem prawej dłoni wskazuje niebo.
Później udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika znajdującego się na piętrze dawnego spichrza. I tu spotkała nas fajna niespodzianka. Po złożeniu przysięgi, że nikomu nie zdradzimy sekretu receptury sporządzania toruńskiego specjału, pod bacznym okiem „Wiedźmy” i „Mistrza Piernikarstwa” mówiących staropolską gwarą, sami mieszaliśmy składniki, ugniataliśmy ciasto, wałkowaliśmy, układaliśmy na foremkach żeby potem wycinać pierniczki o niepowtarzalnych wzorach i kształtach. Po upieczeniu każdy mógł zabrać na pamiątkę świeży i pachnący, własnoręcznie sporządzony piernikowy wyrób. Żywe Muzeum Piernika angażuje wszystkie zmysły, ponieważ w pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, cynamonu i innych przypraw. Wielu z nas zakupiło także w muzealnym sklepiku toruńskie pierniczki i inne pamiątki związane z Toruniem.
Wycieczka do Torunia była bardzo udana, tym bardziej, że dopisywała nam pogoda. Pełni doznań i wrażeń z pobytu w mieście Mikołaja Kopernika wróciliśmy wieczorem do Drążdżewa.

Uczestnicy wycieczki

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »