Na skrzyżowaniu kultur Wschodniej i Zachodniej cywilizacji – czyli wizyta w Bułgarii

Wizyta robocza rozpoczęła się uroczystym przywitaniem w Przedszkolu im. J. Gagarina. Goście zostali przywitani przez nauczycieli i uczniów ciastem i przyprawami – nie chlebem i solą. Grupa naszych reprezentantów miała okazję zwiedzić szkołę, obserwować zajęcia, oglądać kąciki Comeniusa z pracami dzieci. Gospodarze zorganizowali dla gości gry związane z bajkami, nad którymi dzieci ze szkoły w Rakach pracują. Ponadto uczestnicy wyjazdu odwiedzili szkołę średnią, w której grupa teatralna zaprezentowała widzom autorską sztukę w języku angielskim pt. „Women kingdom”. Bułgarscy partnerzy zadbali, aby goście mogli poznać kulturę i historię ich narodu. W mieście słynącym z produkcji olejku różanego grupa zwiedziła tracki, grobowiec z okresu hellenistycznego z bogatymi malowidłami ściennymi oraz miejscowe muzeum – Dom Kultury Iskra, który prezentuje eksponaty począwszy od epoki kamiennej i brązu, a skończywszy na czasach współczesnych. W dniu badań terenowych w Płodiw uczestnicy zwiedzili cerkiew, którą zbudowano na cześć poległych obrońców w walce z wojskami tureckimi w latach 1877-78. W mieście drugim co do wielkości w Bułgarii – grupa wycieczkowiczów miała okazję podziwiać pozostałości starorzymskiej kultury. Amfiteatr rzymski pozwolił przenieść się w czasy starożytne i wzbudził refleksję, że warto mieć marzenia i należy wierzyć w ich spełnienie.
Wieczorne spotkania wypełniała wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki: bułgarskiej, tureckiej, włoskiej, rumuńskiej i oczywiście polskiej, która chyba najdoskonalej potrafi łączyć ludzi z różnych krajów.
W trakcje drugiej sesji roboczej została również zaplanowana wizyta, która tym razem odbędzie się w Polsce. Szkoła w Rakach będzie gościć obcokrajowców w kwietniu 2013 roku.
Program Comenius, który realizuje PSP w Rakach, to szansa dla uczniów i ich opiekunów na poznanie różnorodności kulturowej oraz na spojrzenie na świat oczami podróżnika.
Justyna Zysk

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »