150. rocznica Powstania Styczniowego

Druga część obchodów odbywała się w sali gimnastycznej drążdżewskiej szkoły. Członkowie PSHO zapoznali zebranych z ubiorem i bronią powstańców, a prezes Przasnyskiego Stowarzyszenia – Jacek Piotrowski – przedstawił prezentację multimedialną autorstwa Wiesława Łaskarzewskiego nt. wydarzeń Powstania Styczniowego na naszym terenie. Pieśni patriotyczne oraz scenki powstańcze w wykonaniu uczniów doskonale oddawały klimat i charakter tamtejszej rzeczywistości. Kilka słów na temat powstania dodał również Jan Żytowiecki – były pracownik Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursów historycznych zorganizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową w Drążdżewie. W konkursie plastycznym wzięło udział 31 uczniów z klas I – III, natomiast w konkursie wiedzy o Powstaniu Styczniowym na ziemi drążdżewskiej 31 uczniów z klas IV-VI. Nagrodzono prace Natalii Wyszyńskiej, Wojciecha Heromińskiego i Marcina Wylota, a największą wiedzą historyczną mogą szczycić się Sebastian Jędrzejewski, Sandra Kisielewska i Daria Kruk. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wójta oraz dyplomy.Na placu szkolnym grupa rekonstrukcyjna Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej rozbiła obozowisko powstańców. Oprócz emocjonującego i spektakularnego widowiska przedstawiającego potyczkę Polaków z wojskiem rosyjskim, obozowicze uraczyli publiczność pyszną kaszą carską. Ponadto każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z broni prochowej, która była używana przez powstańców, i jak zapewniali rekonstruktorzy, nie była niezawodna.
Przy okazji upamiętnienia 150. Rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowano wystawę eksponatów z tamtego okresu, udostępnionych dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan. Dodatkowo można było obejrzeć fotografie i obrazy nawiązujące do okresu powstania oraz prace konkursowe uczestników konkursu plastycznego.
Podniosłości wydarzeniu dodała niewątpliwie obecność orkiestry dętej z Pienic oraz udział pocztów sztandarowych z gminnych szkół i jednostek OSP. Wójt gminy Paweł Ruszczyński składa serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie obchodów personelowi i uczniom PSP w Drążdżewie, Sławomirowi Mikulakowi, Wiesławowi Łaskarzewskiemu, mimo iż nie mógł osobiście brać udziału w uroczystości, Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan, Przasnyskiemu Stowarzyszeniu Historii Ożywionej, proboszczowi drążdżewskiej parafii – Leszkowi Kamińskiemu, pracownikom GOK, orkiestrze dętej z Pienic, druhom gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, delegacjom i pocztom sztandarowym Publicznej Szkoły Podstawowej w Amelinie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach, Zespołu Szkół w Krasnosielcu, Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Krasnosielcu.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »