Wokół wielkanocnego stołu

Wielkanoc to najradośniejsze święto w obrzędowych zwyczajach polskiej wsi. W Niedzielę Wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa. Na Podhalu wierzono, że mogą one obudzić nawet śpiących pod Giewontem rycerzy. Głosu dzwonów bały się złe moce, ludzie na ich dźwięk mieli wyrzucać nienawiść, zło ze swych serc. Symbolem tych świąt jest jajko, które uważa się za symbol początku i źródło życia. Jajko to oczywiście pisanka, kraszanka. Na polskiej wsi panował zwyczaj obdarowywania się pisankami. Dostawali je członkowie rodziny, znajomi, osoby zaprzyjaźnione. Z Wielkanocą związany jest też śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. Wśród pisków, śmiechu urządzano dyngus ładnym i lubianym pannom.
O tych i wielu innych świątecznych zwyczajach można się dowiedzieć z wystawy: „Wokół wielkanocnego stołu”, którą można obejrzeć w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół w Krasnosielcu. Prezentowane są na niej prace wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w ramach konkursów: „Wielkanocny kurczak” i „Wielkanocny zając” oraz pisanki wykonane różnymi technikami, wielkanocne koszyki i kartki wielkanocne.
Wystawie towarzyszą zajęcia poświęcone tematyce wielkanocnej. Przy wykorzystaniu komputerów z ICIM uczniowie mogli obejrzeć uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych i Drogę krzyżową w Jerozolimie.

Redakcja Biblioteki Szkolnej

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »