Apel o zagładzie Żydów

W dniach od 19 kwietnia do 16 maja br. obchodzono w Polsce 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim, które stało się symbolem męczeńskiej śmierci nie tylko Żydów zmarłych w getcie, ale wszystkich ofiar, których dotknęły represje z rąk oprawców. Aby uczcić pamięć milionów ofiar, młodzież klas III b i III c pod opieką p. M. Dudek, przygotowała program pn. „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Była to niezwykła lekcja historii dla społeczności szkolnej. Trzecioklasiści przybliżyli wszystkim, czym był holocaust i jakie miał znaczenie. Przypomnieli, że powstanie w getcie warszawskim było wyrazem heroizmu i rozpaczy, męstwa i złości, pragnieniem zemsty i protestem przeciwko obojętności. Ludobójstwo skłania nas do refleksji nad naturą ludzką. Jak to się stało, że znaleźli się ludzie zdolni do popełnienia tak okropnych zbrodni?
O zagładzie Żydów i o heroicznym powstaniu trzeba mówić, ponieważ jak powiedział patron naszej szkoły Jan Paweł II „Nikt nie może pomniejszać rozmiarów tych wydarzeń. Świat musi usłyszeć przestrogę, jaką pozostawiły nam ofiary holocaustu i jakim są świadectwa ocalonych”. Pamięć o tamtych wydarzeniach to jeden z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców kraju i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Redakcja Biblioteki Szkolnej

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »