Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy

W dniu 06.06.2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Drążdżewie dwunastu dziesięciolatków z klasy IV zdawało swój pierwszy ważny egzamin z wychowania komunikacyjnego.
Przez cały rok szkolny wszyscy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem dążyli do uzyskania
„pierwszego prawa jazdy”. Uczniowie zdobywali wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego i doskonalili takie umiejętności jak: koordynacja ruchowa, spostrzegawczość, refleks, przewidywanie następstw zachowań na drodze i dostosowanie techniki jazdy do warunków pogodowych. Głównym celem zajęć technicznych w klasie IV było umożliwienie uczniom zdobycie karty rowerowej i przygotowanie ich do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zaproszono na ten dzień przedstawiciela lokalnej policji pana Grzegorza Chełchowskiego. Obecna była też pani dyrektor Barbara Kluczek. Po pozytywnie zdanym teście z wiedzy teoretycznej, uczniowie przystąpiliśmy do egzaminu z wiadomości praktycznych. Tor sprawnościowy złożony był z pięciu elementów: slalom, równoważnia, przewożenie przedmiotu, przejazd po wyznaczonej prostej, zmiana kierunku jazdy. Wyposażeni w sprawne rowery uczniowie klasy IV pomyślnie przeszli ten sprawdzian. Następnie pan policjant przeprowadził z uczniami pogadankę na temat zachowania przez rowerzystów szczególnej ostrożności na drodze oraz sygnalizowania ręką manewrów, które zamierzają wykonać. Podzielił się też z czwartoklasistami swoimi doświadczeniami z pracy w policji.
Mam nadzieję, że od tej pory uczniowie po otrzymaniu karty rowerowej będą bezpiecznie poruszać się po drogach swoimi jednośladami.

Elżbieta Szewczak