Otwarcie ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „Z Lasem za pan brat”

Na początku odbył się spacer ścieżką przyrodniczą, podczas którego Szymon Kępczyński w ramach lekcji plenerowej w interesujący sposób opowiadał o lesie i jego mieszkańcach oraz pouczał jak dbać o środowisko na terenach chronionych. Wójt Gminy Paweł Ruszczyński podkreślił, że szlak ten powstał w celu propagowania piękna otaczającego nas krajobrazu oraz zachowania go w stanie niepogorszonym, pomimo postępującej wkoło ekspansywnej cywilizacji. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji na terenie powiatu makowskiego, na którą pozyskano środki w wysokości 100 %. Wartość całej inwestycji wyniosła 140 tys. 220 zł. Również Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska zaakcentowała rangę tego przedsięwzięcia oraz stwierdziła, że nauka połączona z zabawą jest najlepszym sposobem na poznawanie otaczającego nas piękna.
Na jednym z przystanków odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu ekologicznego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać przestrzenną makietę z ekologicznych odpadów prezentujących jedną z gminnych miejscowości. Prace można było podziwiać na wystawie zorganizowanej na trasie ścieżki. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Wiktoria Załęska, za które otrzymała tablet, drugie miejsce zajął Mateusz Gwiazda i otrzymał aparat cyfrowy, a trzecie miejsce zdobył Sebastian Jędrzejewski otrzymując odtwarzacz mp5. Za wyróżnione prace chłopcy otrzymali terenowe zestawy do gry w piłkę nożną, a dziewczęta torby na ramię. Był to już trzeci konkurs ekologiczny organizowany przez Gminę Krasnosielc przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Warszawie. Tym razem na ten cel pozyskano 10 tys. zł., a wartość całego konkursu wyniosła ok. 14 tys. 240 zł.
Oprócz tego uczestnicy konkursu otrzymali: daszki przeciwsłoneczne, ekologiczne notesy wraz z długopisami, peleryny przeciwdeszczowe i torby zakupowe, a wychowawcy dodatkowo parasole z logiem gminy. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez Wójta Gminy Krasnosielc w asyście zaproszonych gości oraz laureatki konkursu. Na koniec dla wszystkich czekała kiełbaska z grilla i napoje.
Wójt Paweł Ruszczyński bardzo dziękuje za przybycie i pomoc za zdobycie środków i pomoc w budowie ścieżki: Janinie Ewie Orzełowkiej, Radosławowi Strzalińskiemu, Ryszardowi Dziadakowi, Marianowi Krupińskiemu, Mariuszowi Popielarzowi, Nadleśnictwu Parciaki, a za pomoc w organizacji: współpracownikom UG oraz dyrektor i pracownikom oraz stażystom GOK.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do korzystania ze ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „Z Lasem za pan brat”, która rozpoczyna się w miejscowości Nowy Krasnosielc i przebiega wśród zróżnicowanego ekosystemu leśnego prowadząc aż do rezerwatu "Zwierzyniec", z drzewostanem, który liczy już ponad dwieście lat. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Nadleśnictwa Parciaki. Szlak składa się z dwóch części o łącznej długości około 7 km, na którym powstało 18 interesujących przystanków dydaktycznych, skierowanych do każdej grupy wiekowej. Poza tym na ścieżce znajdują się ciekawe interaktywne tablice edukacyjne oraz gry ekologiczne. Wszystkie elementy zostały wykonane z drewna, dzięki czemu w naturalny sposób komponują się z otoczeniem. Ścieżka jest doskonałym miejscem aktywnego wypoczynku na łonie natury, nadająca się zarówno do uprawiania turystyki pieszej jak i rowerowej.

Zobacz również: http://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,4084,z-lasem-za-pan-brat.html

http://www.radiooko.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7285:cieka-przyrodniczo-edukacyjna-na-terenie-nadlenictwa-parciaki-w-gminie-krasnosielc-dostpna-jest-dla-zwiedzajcych&catid=45:informacje-regionalne&Itemid=86

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130620/MAKOW/130629987

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »