Niezwykłe zajęcia w szkole w Drążdżewie

W środę, 19 czerwca br. w szkole podstawowej w Drążdżewie druga lekcja rozpoczęła się inaczej niż zwykle. Zamiast do sal, uczniowie klas I – III i zerówki udali się do ogródka przed szkołą. Tam właśnie na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnosielcu przybył „opowiadacz bajek”. W tą rolę wcielił się dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści z Konstancina Jeziornej pan Michał Malinowski. Spotkanie rozpoczął od opowiedzenia krótkiej bajki o Królu Maciusiu. Następnie poprosił dzieci, żeby wyobraziły sobie, że to one rządzą światem i są królami lub królowymi. Wcielenie się dzieci w takie role miało na celu pobudzenie ich wyobraźni i zachęcenie do refleksji nad tym, jakie rzeczy warto w naszym świecie zmienić, co nowego wprowadzić, co stworzyć lub wynaleźć, aby wszyscy ludzie byli szczęśliwi. Dzieci zrozumiały, że są częścią większej całości, że również ich działania mają w jakimś stopniu wpływ na cały świat. W drugiej części zajęć wszyscy uczestnicy z klocków MuBaBaO (prostych brył o różnych kształtach wykonanych z niemalowanego drewna bukowego i dębowego) budowali Zamek Króla Maciusia. Każda grupa budowała jakiś fragment zamku. Po połączeniu powstała jedna, wspólna, olbrzymia budowla, na którą złożyły się kolejne elementy zamku: wieże, fosy, komnaty, sale balowe, place zabaw, boiska sportowe, fabryki czekolady, itp. Wspólne budowanie miało zachęcić dzieci do twórczego rozwiązywania problemów, wspólnego działania, promocji współpracy zamiast rywalizacji oraz szlachetności zamiast agresji. Podczas tych zajęć wszyscy dobrze się bawili. Sprawdziło się również stwierdzenie, że tradycyjne baśnie i bajki posiadają w swojej treści ponadczasowe i uniwersalne przesłania. Uczniowie ze szkoły w Drążdżewie bardzo dziękują Pani Krystynie Wierzbickiej – Rybackiej za umożliwienie wzięcia udziału w tych niezwykłych zajęciach.

Redakcja Szkolna

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »