Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W przerwie między bajkami, bibliotekarki opowiadały o zwyczajach Cyganów, ich przepięknych strojach, o dawnych cygańskich taborach. Cyganka przepowiadała też przyszłość dzieciom wróżąc im z ręki. Na koniec była wspólna zabawa przy dźwiękach cygańskiej muzyki. Na trzy kolejne dni przenieśliśmy się do krainy baśni. Na początku znaleźliśmy się w krainie czarownic. W rolę czarownicy wcieliła się dyrektor biblioteki – Krystyna Wierzbicka-Rybacka, która przeczytała bajki o dobrych i złych czarownicach, a także wróżyła ze szklanej kuli oraz wspólnie z dziećmi warzyła w wielkim garnku specjalną miksturę przywracającą młodość. W następnym dniu odwiedził na Prezes Banku Spółdzielczego Roman Chrzanowski. Razem z nim przenieśliśmy się do baśniowego królestwa, gdzie powitała nas królewska rodzina. Były też baśnie o królowej, królu i księżniczkach, które czytał nasz gość. Uczyliśmy się też tańczyć starego dworskiego tańca – menueta, aby godnie reprezentować naszą bibliotekę na weselu, kończącym każdą czytaną baśń. Była też rozmowa na temat historii pieniądza i zadaniach banku we współczesnym świecie. W ostatnim dniu do królestwa baśni przybyła dobra wróżka w osobie dziennikarki Tygodnika Ostrołęckiego – Beaty Bębenkowskiej, która czytała bajki o wróżkach. Tym razem jedna z bajek przeniosła nas w czasy współczesne, do gabinetu dentystycznego. Ostatni dzień należał do Juliana Tuwima. Nieprzypadkowo zresztą, ponieważ w grudniu 2012 r. uchwałą sejmu rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. W roli Juliana Tuwima wystąpił wójt gminy Paweł Ruszczyński, który w sposób profesjonalny czytał najbardziej znane dzieciom wiersze naszego znakomitego poety. Były to: „Okulary”, „Kotek”, „Dyzio Marzyciel”, „Rzepka”. Nie mogło też zabraknąć najbardziej znanego wiersza, czyli „Lokomotywy”, którą zakończyliśmy bardzo udany tydzień z książką. Ogółem we wszystkich pięciu spotkaniach uczestniczyło 170 dzieci. Na koniec każdego z nich dzieci otrzymały słodycze zakupione przez Bank Spółdzielczy oraz bibliotekę.
Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »