Narodowe Czytanie Fredry

Następnie uczestników „Narodowego Czytania” powitał wójt gminy Paweł Ruszczyński. Aleksander Fredro jest w chwili obecnej nieco zapomnianym pisarzem, stąd też chęć przybliżenia jego postaci i twórczości poprzez prezentację multimedialną autorstwa Andrzeja Sieraka. Do wspólnego czytania dzieł Fredry zaprosiliśmy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Dla czytających występ był ogromnym wyzwaniem ze względu na dość anachroniczny dla współczesnych język, którym zostały napisane utwory. Dodatkową trudnością było czytanie z podziałem na role. Najpierw wystąpiły dzieci, które przedstawiły znane wszystkim wiersze: „Małpę w kąpieli”, „Wieczerzę z gwoździa”, „Koguty”, „Sowę i szpaka” oraz wiersz „Trzeba by”. A czytały je: Natalia Ryłka, Ola Rogala, Daria Kruk, Paulina Napierkowska, Zuzanna Zadrożna, Natalia Piotrak oraz Kasia Sierak. Po wierszach przyszedł czas na komedie. Pierwszą z nich była „Zemsta”, ukazująca ludzkie zalety i wady niezależnie od czasów i zwyczajów. W rolę Papkina wcielił się wójt naszej gminy – Paweł Ruszczyński. Dołączyli do niego: Marzenna Sierak, Jakub Mikulak, Mirosław Chodkowski, Julia Pochoda, Andrzej Sierak i Paweł Dudek. Następnym utworem był „Pan Jowialski”, którego fragmenty czytali: Tadeusz Kruk, Anna Niesiobędzka-Ryłka, ks. Szczepan Borkowski, Bogusława Więcek, Agata Wilkowska i Tomasz Rogala. Jedną z najczęściej powracających na scenę komedii są „Damy i huzary”. W role bohaterów tego utworu wcielili się: Agnieszka Mikulak, Teresa Kaszuba, Marzena Nowak, Magdalena Janowska oraz Krzysztof Czarnecki. Kolejnym czytanym utworem była najbardziej frywolna komedia, budząca niegdyś zgorszenie a do dziś dostarczająca widzom wspaniałej zabawy, czyli „Mąż i żona”. Wystąpili w niej: Maria Rybacka, Tomasz Bielawski, Ola Rykaczewska i Jakub Mikulak. Wśród czytanych utworów nie mogło też zabraknąć „Ślubów panieńskich”. W role głównych bohaterów wcielili się: Barbara Kluczek, Aneta Rosiak, Martyna Trzeciak, Sebastian Jędrzejewski, Krzysztof Dudek, Mateusz Glinka i Piotr Czarnecki. Maraton z Fredrą zakończyliśmy mniej znaną jednoaktówką pt. „Nikt mnie nie zna”. Wystąpili w niej: Alina Błaszkowska, Anna Godlewska, Dominika Jaszewska, Eliza Dudek i Kacper Matjasik. W naszym gminnym czytaniu wzięło udział 38 osób w różnym wieku i różnych zawodów. Mimo, że wszyscy czytali z kartek – robili to z dużym zaangażowaniem i ogromnym profesjonalizmem. Chwilami czuliśmy się jak widzowie w prawdziwym teatrze. Organizatorów mile zaskoczyła też duża grupa słuchających. Myślę, że i czytający, i słuchający doskonale się bawili i mile spędzili sobotnie popołudnie. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji i zapraszam do udziału w kolejnym „Narodowym Czytaniu”.
Krystyna Wierzbicka – Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »