Gimnazjum sprząta świat

Odkrywamy czystą Polskę – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”. Akcja ta jest prowadzona już od dwudziestu lat na całym świecie w każdy trzeci weekend września.
W dniu 20 września 2013 r. klasy I c i II a Publicznego Gimnazjum w Krasnosielcu wraz z opiekunami: Małgorzatą Piórecką, Małgorzatą Turowską, Tomaszem Rogalą i Andrzejem Sierakiem udali się do pobliskiego lasu w okolicy Krasnosielca Leśnego w celu zlikwidowania znajdującego się tam dzikiego wysypiska śmieci.
Dzikie wysypiska to nie tylko brzydki wizerunek ale przede wszystkim to olbrzymie niebezpieczeństwo dla środowiska, dla gleby, dla dziko żyjących zwierząt. Dzikie wysypiska śmieci w lesie, często stają się miejscem poszukiwania pożywienia przez leśne zwierzęta. Wraz z pożywieniem zwierzęta zjadają odłamki szkła, metali i inne niebezpieczne odpady porzucone przez nieodpowiedzialnych ludzi, co z kolei często prowadzi do śmierci zwierząt. Natomiast w miejscach gdzie rozkładają się substancje organiczne powstają dogodne warunki dla rozwoju much, komarów i szczurów, roznoszących choroby. Dzikie wysypiska mogą powodować zagrożenie epidemiologiczne, ze względu na możliwość występowania i rozwoju w śmieciach wielu bakterii, grzybów i innych patogenów. Gnijące substancje są również źródłem nieprzyjemnych zapachów.
Zebrane przez uczniów śmieci tego samego dnia zostały usunięte z pobocza drogi przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Krasnosielcu. Za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Mamy też nadzieję, że w tym miejscu nie powstanie nowe nielegalne wysypisko śmieci. Tym razem odkryliśmy czystą Polskę poprzez akcję Sprzątanie Świata. Mamy nadzieję, że w przyszłości do odkrywania pięknej Polski wystarczy tylko miły spacer po lasie.

Redakcja szkolna

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »