Dzień Świętego Patryka w Amelinie

Głównym symbolem tego święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie a jednocześnie są one Jednym Bogiem. Dlatego właśnie w tym dniu uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły mieli ubrania w zielonym kolorze, nosili zielone elementy garderoby, bądź wykonane własnoręcznie zielone koniczynki. W odróżnieniu do polskich przekonań, w Irlandii szczęście przynosi nie 4-ro, a właśnie 3-listna koniczyna (to ich symbol szczęścia i pomyślności).
Historia dnia świętego Patryka rozpoczyna się już w V wieku. Szesnastoletni chłopiec został porwany przez irlandzkich najeźdźców i wywieziony z Anglii do Irlandii i pozostawał niewolnikiem pasterzy. Zdecydował się na ucieczkę, kiedy we śnie usłyszał głos Boga nawołujący go do powrotu do kraju. Chwilę później znów miał wizję – tym razem usłyszał, że ma pomóc Irlandczykom nawrócić się na chrześcijaństwo. Zdecydował się zostać księdzem – przybrał chrześcijańskie imię Patryk i po wielu latach powrócił z misją do Irlandii. Wtedy Irlandia była krajem w większości pogańskim. Wykorzystując pogańskie symbole przekonał ich do chrześcijaństwa.
Kolorem kojarzonym ze św. Patrykiem początkowo był niebieski! Zielony to kolor Irlandii oraz trójlistnej koniczyny– szybko stał się rozpoznawalnym znakiem irlandzkiej emigracji.
Muzyka towarzyszyła codzienności mieszkańców Zielonej Wyspy od dawien dawna, stając się nieodłączną częścią irlandzkiej tradycji i kultury. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie jakiekolwiek irlandzkie święto bez tradycyjnych ludowych melodii i skocznych dźwięków.
Z czego zasłynął jeszcze św. Patryk? Jak mówi legenda wypędził z Irlandii węże. Trudno w tej opowieści dopatrywać się prawdy. Dziś tę historię traktuje się jako metaforę wyplenienia przez Patryka pogaństwa w Irlandii. 17 marca 461 roku uważa się za datę śmierci św. Patryka
Pierwsza parada z okazji dnia św. Patryka odbyła się w Stanach Zjednoczonych. 17 marca 1762 roku irlandzcy żołnierze, służący w armii angielskiej, przemaszerowali przez Nowy Jork.
Dziś dzień 17 marca jest świętowany w wielu krajach. Powodem może być masowa emigracja Irlandczyków podczas wielkiego „głodu ziemniaczanego”, kiedy to miliony Irlandczyków opuściło wyspę, udając się do Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Australii i Europy. Irlandczycy przywieźli ze sobą stare zwyczaje, tradycje, obyczaje. W wielu polskich większych miastach jest wiele miejsc (pubów, restauracji i galerii) propagujących tą kulturę.
Anna Wosiak

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »