Poezja w bibliotece

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Światowy Dzień Poezji. Został on ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.” W wielu krajach święto to obchodzone jest w dniu 15 października, czyli w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu.
W obchody Światowego Dnia Poezji włączyła się też Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Krasnosielcu. W naszej bibliotece można było m. in.:
– obejrzeć okolicznościową wystawę, na której prezentowaliśmy wybrane pozycje z działu poezja, dramat;
– na długiej przerwie chętni uczniowie mogli posłuchać recytacji wybranych fragmentów naszej narodowej epopei „ Pan Tadeusz” w wykonaniu naszych znanych aktorów;
– na innych przerwach słuchaliśmy archiwalnych nagrań recytacji wierszy w wykonaniu naszych poetów – W. Broniewskiego, I. K. Gałczyńskiego;
– młodsze dzieci mogły posłuchać wierszy J. Tuwima w interpretacji niezapomnianej I. Kwiatkowskiej,
Było też wspólne śpiewanie piosenek z tekstami J. Brzechwy, A. Osieckiej np.: „Kaczka dziwaczka, „Małgośka”, „Wiosna, ach to ty”.
W tym dniu staraliśmy się też propagować, reklamować pozycje z działu – poezja. Można było wypożyczać wiersze naszych znanych poetów: Tuwima, Broniewskiego, Szymborskiej, Brzechwy.

Andrzej Sierak