Warsztaty  palmy wielkanocne

Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Palmy kurpiowskie powstają z pnia ściętego drzewka (jodły lub świerka) oplecionego na całej długości widłakiem, wrzosem, borówką, zdobionego kwiatami z bibuły i wstążkami. Czub drzewka pozostawia się zielony.
W przedszkolu w Krasnosielcu w dniu 7 marca gościła pani Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa pod której czujnym okiem przedszkolaki próbowały wykonać tradycyjne palmy kurpiowskie. Dzieci przekonały się że to niełatwa praca. Maluszkom najbardziej udawały się naparstnice, które wykręca się na paluszku a niektórym starszakom udawały się też różyczki. Nasze palmy są już gotowe i czekają na Niedzielę Palmową a pani Czesława zagości w naszym przedszkolu już wkrótce aby pomóc w przygotowaniu niespodzianek dla naszych mam.

Wanda Szewczak
Nauczyciel przedszkola

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »