Kolorowe pisanki

W ostatnim tygodniu przed Świętami Wielkiej Nocy dzieci przedszkolne z grupy „Motylki” wykonały wielkanocne pisanki. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka miały różne nazwy: drapanki, kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, ażurki, czy też rysowanki. Maluchy miały okazję wykonać wielkanocne pisanki nieco inną techniką, a mianowicie z masy solnej. Sposób ten przysporzył dzieciom wiele radości, jak też i własnego wkładu pracy. Najpierw przedszkolaki z pomocą pani wychowawczyni przygotowały masę, z której miały wyrabiać wielkanocne dekoracje. Dzieci dosypywały mąkę, sól i dolewały wodę, aby otrzymać właściwą konsystencję masy. Gdy ciasto było już gotowe każdy przedszkolak otrzymał odrobinę masy solnej, aby samodzielnie uformować ją w kształt jajka. Następnie dzieci układały swoje wyroby na blasze i poprosiły panią kucharkę, aby je wypiekła w piekarniku. Jajeczka pięknie się zarumieniły, a dzieci z niecierpliwością czekały na kolejny dzień w przedszkolu, kiedy to miało odbyć się zdobienie wypieczonych jajek… Następnego dnia przedszkolaki z zapałem przystąpiły do dekorowania własnoręcznie wyrobionych jajek za pomocą farb plakatowych. Dzieci tak intensywnie pracowały, dobierały kolory, wymyślały wzory, że nie upłynęło wiele czasu a wypieczone jajka zamieniły się w wielkanocne pisanki. Dzieci były z siebie niesamowicie dumne, że dokonały niemal samodzielnie tak wybitnej pracy. Gdy wielkanocne dekoracje wyschły maluchy ułożyły je w świątecznym koszyku. Tego dnia każdy przedszkolak odchodząc do domu zabrał ze sobą wielkanocną pisankę.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »