Światowy Dzień Książki

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę właśności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. W Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony na całym świecie.
W Bibliotece Szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu święto książki było poświęcone czytaniu i czytelnictwu. Bowiem rok 2014 został ogłoszony rokiem czytelnictwa.
W bibliotece odbyło się m. in. spotkanie z przedszkolakami z grupy 0 z wychowawczynią p. M. Wnuk. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka, kto pracuje przy jej powstaniu, rozmawiano też dlaczego warto czytać.
Przez cały dzień można tez było oglądać wystawę „Piękno zdobień książek średniowiecznych” – reprodukcje ze zbiorów biblioteki w Krasnosielcu.
Podczas trwania przerw na ekranach komputerów przedstawiona była prezentacja złożona z cytatów o książce, czytaniu których autorami byli znani pisarze i uczeni.
Wszyscy czytelnicy, którzy w tym dniu wypożyczyli książkę otrzymali zakładkę do książek z cytatami o czytaniu.
Andrzej Sierak

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »