Narodowe czytanie

W sobotę , 6 września , 1532 miejscowości z całego kraju przystąpiły do akcji zainicjowanej dwa lata temu przez Prezydenta Rzeczypospolitej , Bronisława Komorowskiego, pn. „Narodowe Czytanie”. W tym roku wybór padł na dzieła jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku , laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1905 r. – Henryka Sienkiewicza. Do tej wspaniałej akcji , już po raz drugi , włączyła się też Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy mieszkańców gminy / bez ograniczeń wiekowych/. Na naszą propozycję odpowiedziało 26 osób. Wśród nich byli : Przewodnicząca Rady – Ewa Grabowska , Wójt gminy – Paweł Ruszczyński a także: nauczyciele, emeryci , młodzież i dzieci. Na miejsce spotkania , z racji utrzymującej się od kilku dni pięknej pogody , wybraliśmy krasnosielcki park. Czytanie rozpoczęło się o godz. 16 i trwało ponad dwie godziny. Uczestnicy przygotowali fragmenty wszystkich trzech części Trylogii. Jako pierwsi wystąpili : Mirosław Chodkowski , Anna Ryłka i Jakub Kowalczyk , którzy odczytali fragment Potopu mówiący o wysadzeniu kolubryny przez Kmicica podczas oblężenia klasztoru na Jasnej Górze . Kolejny fragment , przywracający cześć Kmicicowi , przedstawiła grupa nauczycieli z Raków : Marzena Orzeł , Małgorzata Regulska , Hanna Biedrzycka, Agnieszka Mikulak , Teresa Kaszuba i Krzysztof Czarnecki. Kolejna odsłona to fragment powieści „Ogniem i Mieczem” – dialog Horpyny z Bohunem , który odczytali : Maria Kowalczyk , Ewa Grabowska oraz Sebastian Jędrzejewski. Nie mogło również zabraknąć „Pana Wołodyjowskiego”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy fragmentu odczytanego z ogromną swadą przez Tomasza Bielawskiego , Stanisława Dąbrowskiego, Marię Rybacką i Jakuba Kęszczyka, mówiącego o fortelu , który musiał zastosować Zagłoba aby wyciągnąć Wołodyjowskiego z klasztoru. Drugi fragment utrzymany w tym samym tonie – to oświadczyny Baśki – Michałowi . W postaci te wcielili się: Paulina Zduniak , Jakub Szewczak , Ewa Grabowska i Anna Ryłka. Następnie zmieniliśmy nastrój i wspólnie z czytającym wójtem gminy Pawłem Ruszczyńskim przeżywaliśmy pogrzeb Wołodyjowskiego. Na koniec przeszliśmy do , śmiem twierdzić , najbardziej znanej powieści Sienkiewicza – Krzyżaków. Usłyszeliśmy z niej 3 fragmenty. Jeden z nich przedstawiał scenę sprzed zamku w Szczytnie i Juranda czekającego na otwarcie bram zamczyska , drugi zaś wzruszającą scenę śmierci Danuśki. W pierwszym wystąpił Tadeusz Kruk dzielnie wspomagany przez wnuczkę Darię , w drugim zaś Agata Wilkowska , Bogusława Więcek i Mateusz Badek. Narodowe Czytanie zakończyliśmy fragmentem oświadczyn Zbyszka Jagience , który odczytali :Alina Błaszkowska, Beata Heromińska, wspomniany wcześniej Mateusz Badek oraz Anna Ryłka. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie a niektórzy ujawnili swoje prawdziwe aktorskie talenty . Dziękuję wszystkim uczestnikom za aktywne włączenie się do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »