Obchody 70 rocznicy uwolnienia więźniów z UB

W dniu 1 maja 2015 r. odbyły się obchody 70 rocznicy odbicia 42 więźniów, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, przebywających w lochach bezpieki w Krasnosielcu, bitych i torturowanych, przygotowywanych na zsyłkę na Sybir.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Krasnosielcu. Następnie odbył się przemarsz uczestników oraz grup rekonstrukcyjnych na miejsce odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Borodziczowi „Wara” na budynku Ośrodka Zdrowia na ul. Mostowej 11, gdzie mieściło się UB. Po czym odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz został oddany hołd ofiarom. W uroczystości wzięli udział: Senator Rzeczypospolitej Polskiej – Robert Mamątow, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Ostrołęka, działacze Stowarzyszenia „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe Mazowsze Północne”, członkowie rodzin żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne: GRH WIN, GRH NZW oraz członkowie grupy OSW Strzelec. Ponadto członkowie stowarzyszeń (Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” na czele z Jackiem Karczewskim, Stowarzyszenie Narodowa Ostrołęka) oraz kibice piłkarscy z Ostrołęki i Przasnysza. Organizatorem uroczystości była Gmina Krasnosielc na czele z Wójtem Pawłem Ruszczyńskim oraz Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »