Wyjazd z okazji Dni Przyjaciół Lasu

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Przyjaciół Lasu działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rakach, uczestniczyli w spotkaniu Przyjaciół Lasu, które odbyło się w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przybywających witała kapela zespołu Promni. Na spotkanie oprócz szkolnych kół przyjaciół lasu przybyło wiele ważnych osób, min.: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP – Dariusz Młotkiewicz, Rektor SGGW – prof. Dr hab. Alojzy Szymański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Tadeusz Słowecki, wielu dyrektorów i nadleśniczych Lasów Państwowych oraz profesorowie SGGW. Podczas spotkania mieliśmy okazję porozmawiać z profesorem nauk leśnych Heronimem Olenderkiem, który pochodzi z Nowego Krasnosielca. Spotkanie rozpoczął prezes TPL – prof. dr hab. Tomasz Borecki. Następnie wszyscy uczestnicy wysłuchali przemowy Prezydenta Rzeczypospolitej – Bronisława Komorowskiego. Wręczone zostały nagrody za udział w konkursach o lesie. Po części oficjalnej, wszyscy udali się na piknik. W plenerze czekało na nas wiele atrakcji:

• Wystawa kynologiczna ras myśliwskich
• Pokazy sokolnicze
• Konkursy wiedzy o lesie z nagrodami
• Prace ręczne – klejenie kompozycji z klocków drewnianych, szyszek, i patyczków
• Prezentacja zwierząt leśnych występujących w różnych regionach Polski
• Piłowanie drewna piłą ręczną – co sprawiało dzieciom wiele radości
• Wbijanie gwoździ w drewno z określeniem jego twardości od miękkiego np. topoli do twardego grabu czy dębu

Po zdobyciu nowych umiejętności i wiadomości o lesie jak również dobrej zabawie, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. Cała wyprawa to nagroda za udział w konkursach o lesie organizowanych przez TPL.

Magdalena Janowska