Czy trudno napisać scenariusz filmowy?

W dniu 15 maja 2015 r. na zaproszenie Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu przybył młody, bardzo utalentowany człowiek – Zbigniew Masternak. Nasz gość jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, reportażystą, podróżnikiem, a także piłkarzem (jest kapitanem polskiej reprezentacji pisarzy). Od najmłodszych lat interesował się różnorodnymi dziedzinami wiedzy. Studiował m.in.: prawo i filologię polską, ale nie mógł zdecydować się na wybór swojej drogi życiowej. W końcu zainteresował go bardzo ciekawy kierunek studiów. Było to scenariopisarstwo na Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, którą z powodzeniem ukończył w 2009 r. Pan Masternak jest też autorem autobiograficznego cyklu powieściowego pt. „Księstwo”, na który składają się następujące książki: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryk”. Według wspomnianego wyżej cyklu reżyser Andrzej Barański nakręcił film pod tym samym tytułem. Jego polska premiera odbyła się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, premiera światowa zaś na Festiwalu w Karlowych Varach. Twórczość naszego gościa tłumaczona jest na dość egzotyczne dla nas języki obce: mongolski, wietnamski, czy też macedoński oraz na bardziej nam znane: rosyjski , hiszpański i niemiecki. W spotkaniu, które odbyło się w budynku GOK w Krasnosielcu, uczestniczyła młodzież ze szkoły średniej oraz gimnazjum – ogółem 45 osób. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, a ich głównym tematem była nauka pisania scenariuszy filmowych. Prowadzący zapoznał uczestników z pracą scenarzysty filmowego, kulisami prac nad filmem oraz jakie informacje powinien zawierać scenariusz i w jaki sposób należy zabrać się do jego pisania. Następnie młodzież podzieliła się na grupy, zadaniem których było przygotowanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie synopisu (czyli streszczenia), który mógłby posłużyć jako wstęp do projektu konkretnego scenariusza. Akcja filmu miała rozgrywać się w naszej gminie, zaś rodzaj filmu miał być uzależniony od pomysłu piszących. Po napisaniu wstępnych wersji, a były one bardzo różnorodne, przystąpiono do prezentacji. Przedstawiciel każdej grupy czytał projekt, który stworzyła wspólnie cała grupa, zaś pan Masternak omawiał go, wskazywał błędy i oceniał. Wg niego najlepszy projekt scenariusza napisała uczennica I klasy gimnazjum – Basia Olkowska. Na zakończenie wszyscy zgodnie stwierdzili, iż praca scenarzysty filmowego wymaga odpowiednich predyspozycji i jest bardzo czasochłonna, a napisać scenariusz wcale nie jest tak łatwo.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »