Dzień europejski

W dniu 4 maja br. szkołę w Amelinie ponownie odwiedziła pani Aleksandra Nowak z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct. W trakcie lekcji, zaproszony gość w ciekawy i przystępny sposób przekazał wiedzę na temat Unii Europejskiej. Dzieci dowiedziały się m.in. o historii powstania państwa wspólnotowego, jego symboli i języków urzędowych. Pani Aleksandra przywiozła ze sobą stroje „reprezentujące” mieszkańców różnych państw należących do Unii Europejskiej i tych, którym UE udziela wsparcia i pomocy. Poza egzotycznymi strojami, w które uczniowie mogli się przebrać nie zabrakło nakryć głowy, pamiątek i eksponatów przywiezionych z licznych podróży po świecie jakie odbyła pani Aleksandra. Zadaniem dzieci było dopasowanie ich do poszczególnych państw. Nie zabrakło pytań quizowych dla starszych uczniów, którzy za swoje wysiłki otrzymali odblaskowe opaski, a najaktywniejsi uczestnicy – europejskie skarbonki. Młodsi uczestnicy lekcji europejskiej, uczniowie klas I – III, mieli za zadanie zaprojektować i wykonać pocztówkę dla swoich rówieśników z krajów dotkniętych klęską, głodem lub ubóstwem. Za swoje wysiłki trud włożony w prace plastyczne uczniowie otrzymali niezwykłe gadżety, a każda klasa kolorowe i przejrzyste mapy Europy z zaznaczonymi państwami członkowskimi UE oraz ich flagami. Szczególną uwagę ekspertka zwróciła na fakt, iż rok 2015 to „Rok na rzecz Rozwoju”. Początek formularzaJest to pierwszy rok w historii europejskiego roku tematycznego poświęcony działaniom zewnętrznym Unii Europejskiej i roli Europy na świecie. Dla europejskich organizacji rozwojowych jest to wyjątkowa okazja do pokazania jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie oraz do zaangażowania większej liczby Europejczyków w niesieniu pomocy krajom potrzebującym. Uczniowie dowiedzieli się, co jako obywatele Europy mogą zrobić, aby udzielić pomocy rozwojowej, przynoszącej długotrwałe efekty. Pani Ola opowiedziała także prawdziwe historie biednych afrykańskich dzieci oraz pokazała w jaki sposób każdy z nas może udzielić pomocy ludziom potrzebującym nawet na całym świecie. Ta pomoc jest niezwykle cenna, gdyż dzięki niej, ci ludzie mogą zarobić na swoje życie, a także utrzymać swoje rodziny i społeczności.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »