Warsztaty edukacyjne z Michałem Zawadką

W dniu 22 maja 2015 r. dzieci z klas czwartych szkoły podstawowej w Krasnosielcu oraz klas IV-VI szkół podstawowych z Amelina i Raków uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Michała Zawadkę, który przyjechał na zaproszenie Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu. Pan Zawadka to człowiek o wielu różnorodnych zainteresowaniach i zdolnościach. Jest konferansjerem, lektorem, animatorem publiczności, aktorem (zagrał w ponad 1400 przedstawieniach teatralnych, m.in. w musicalu „Metro”) a nawet kaskaderem. Ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie. Jest też autorem książek dla dzieci, założycielem Wydawnictwa Mind i Dream oraz członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Warsztaty składały się z dwóch tematycznie zróżnicowanych bloków. Temat pierwszej części warsztatów brzmiał: „Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego człowieka”. Odbyły się one w Szkole Podstawowej w Rakach, a uczestniczyła w nich 31-osobowa grupa uczniów klas IV-VI z Amelina i Raków. Uczestnicy spotkania poznali, nieznane im dotąd, interesujące zagadnienia, m.in.: kim jest retor i czym się zajmuje, jak ważne jest w mówieniu szerokie otwieranie ust, właściwe układanie języka i oddychanie. Następnie przyszła kolej na ciekawe ćwiczenia mające na celu rozgrzanie aparatu mowy. W trakcie zabawy opowiadał o tym, jak uczyć się budowania i poprawnej komunikacji od najmłodszych lat oraz w jaki sposób wyrabiać w sobie nawyki wyraźnego mówienia. Uczestniczący w warsztatach poznali też 6, bardzo ważnych elementów budowania opowieści: Kto?, Co?, Gdzie?, Kiedy?, Dlaczego?, Po co?. Ostatnim elementem tego ciekawego spotkania była praca w grupach. Zadaniem każdej grupy było stworzenie pierwszej swojej opowieści na podstawie wylosowanych wcześniej obrazków.
Drugi blok warsztatów prowadzony był wśród 34 uczniów klas czwartych z Krasnosielca i odbył się w sali kawiarnianej w GOK. Temat warsztatów brzmiał: „Społeczny savoir – vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”. Dzieci poprzez różne zabawy, m.in.: budowanie wieży z klocków lub rysowanie poznawały takie wartości, jak: wiedza, tolerancja, przyjaźń , umiar i roztropność. Mieliśmy też okazję podziwiać zdolności aktorskie Michała Zawadki podczas czytania fragmentów jego książki „Mądrość z natury”. Te jego zdolności wywoływały wśród uczestników wiele uśmiechów. Na koniec chciałabym podsumować. Obydwa spotkania były niezwykle pouczające, pełne humoru i niewątpliwie wprowadziły młodych czytelników w trudny świat zależności społecznych.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »