Wycieczka szkolna

W dniu 14 maja 2015 roku uczniowie Gimnazjum w Krasnosielcu uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany przez nauczycielki Agnieszkę Radomską i Annę Zasztoft i zorganizowany został w ramach nagrody za udział młodzieży naszego gimnazjum w ogólnopolskim projekcie Szkoły Dialogu, którego to zostaliśmy finalistami.
Pierwszym etapem zwiedzania było Muzeum Żydów Polskich POLIN, po którym oprowadziła nas Sonia Ruszkowska, która w ubiegłym roku prowadziła z nami dwudniowe warsztaty w ramach Szkoły Dialogu. Duże zainteresowanie wzbudziła w nas wystawa składająca się z ośmiu galerii, które w bardzo szczegółowy sposób prezentowały kulturę i dziedzictwo polskich Żydów. Nasza przewodniczka pomogła nam szerzej zapoznać się z historią wyznawców judaizmu. Uświadomiła nam również, że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii, nie tylko naszej miejscowości, ale i kraju. Muzeum jest miejscem naprawdę niezwykłym
Po około 2,5 godziny udaliśmy się na krótką przerwę, aby nabrać sił przed kolejnym punktem naszego zwiedzania – Muzeum Powstania Warszawskiego. Doświadczyliśmy tam mnóstwa wrażeń, chwil pełnych wzruszeń, smutku i radości oraz dumy, że jesteśmy Polakami! Nie da się w pełni opisać tych emocji, jakie nam towarzyszyły. Największą dla nas atrakcją był właz do kanału, którym ewakuowali się powstańcy na Nowy Świat i ulicę Długą. Widzieliśmy również opaski powstańców, które zachowały się do dzisiaj. Duże wrażenie zrobiła dla nas makieta ogromnego bombowca, którym alianci podczas powstania zrzucali Polakom amunicję, lekarstwa i żywność.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w powrotną podróż. Aby tradycji stało się zadość, nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s. Do Krasnosielca wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń i emocji. Swoimi przeżyciami i zdobytą wiedzą podzieliliśmy się z innymi.
Sponsorem całego przedsięwzięcia był Wójt Gminy Krasnosielc – Paweł Ruszczyński. Aby wyrazić swoją wdzięczność za umożliwienie wyjazdu i opowiedzieć o wycieczkowych doznaniach, delegacja uczniów gimnazjum w Krasnosielcu wraz z opiekunem Agnieszką Radomską udała się do Urzędu Gminy. Pan Wójt przyjął nas bardzo ciepło. Był niezwykle ciekaw naszych wrażeń. Oczywiście zaspokoiliśmy Jego ciekawość. Wyraziliśmy również nadzieję na dalszą, jakże przesympatyczną ,,współpracę”.

Agnieszka Radomska

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »