Szlakiem legend

 „Legendy – mądre myśli,
legendy – piękne słowa.
Ich szlakiem wędrujemy,
by odkryć je od nowa.
Ruszamy razem w podróż
przez dawne polskie dzieje,
poznamy piękne miejsca
i ciekawostek wiele.”
„Od najdawniejszych czasów legendy towarzyszyły człowiekowi. Powstawały do wyjaśniania niezrozumiałych zjawisk, zdarzeń czy dziwów natury. Czasami bohaterom niezwykłych czynów przypisywano nadludzkie umiejętności, a wieści o nich przekazywane z pokolenia na pokolenie obrastały z czasem legendą. Wiele z tych wydarzeń można osadzić w realiach historycznych i geograficznych. Legendy polskie są atrakcyjną literacką formą przybliżania dziejów Polski i ciekawostek geograficznych, zachęcają do powielania pozytywnych postaw i dają fundament do kształtowania patriotyzmu.”(…)
Celem projektu realizowanego w szkolnej bibliotece, w Rakach, w przeciągu czterech miesięcy, było zapoznanie uczniów z bogactwem historycznym, geograficznym i kulturą Polski. Zaczęliśmy od legend dotyczących naszej miejscowości i najbliższego środowiska. Następnie też poprzez legendy poznawaliśmy dalsze rejony Polski. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w projekt, przynosili swoje książki z legendami i czytali je innym. Powstała wystawa książek oraz mapa, na której zaznaczaliśmy przeczytane legendy.

Bibliotekarz Marzenna Orzeł

Szlakiem legend  1   Szlakiem legend  2    Szlakiem legend  3

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »