Ginące zawody – od barci do pasieki

„Od barci do pasieki”- pod takim hasłem w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle odbyły się na początku czerwca trzydniowe warsztaty etnograficzne. Na 15 – jubileuszowe „Ginące zawody” Czesława Kaczyńska zaprosiła setki gości. Z zaproszenia znanej twórczyni ludowej skorzystali również uczniowie klas Ia i Ib Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu. 3 czerwca br. razem z wychowawczyniami uczniowie tych klas wybrali się do Zagrody Kurpiowskiej, aby dowiedzieć się o prastarej tradycji bartniczej oraz poznać również inne ginące już niestety zawody, a także spróbować tradycyjnych kurpiowskich smakołyków m.in. różnych miodów. To właśnie bartnictwo tj. pozyskiwanie miodów z leśnych barci przyczyniło się do rozwoju osadnictwa w Puszczy Kurpiowskiej. Pierwszymi osadnikami w dzikich ostępach Puszczy byli właśnie bartnicy, którzy najpierw przebywali tam sezonowo, a potem osiedlali się na stałe. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali stoiska z wyrobami pszczelarskimi np.: miodne nalewki i napoje oraz świece, piękne figurki wykonane z wosku pszczelego, przeróżne mikstury lecznicze na bazie miodu, kitu czy pyłku pszczelego. Dzieci miały okazję obejrzeć, a także uczestniczyć w wykonywaniu tradycyjnych kurpiowskich wycinanek i kwiatów z bibuły, zdobieniu pisanek, haftowaniu. Wielu z nich bardzo zaciekawiła praca garncarza, który na kole garncarskim wykonywał piękne dzbanki, dwojaki, wazoniki i skarbonki. Uczniowie z Krasnosielca otrzymali od lokalnego artysty pamiątkowy wazon i skarbonkę w kształcie ula. Z zaciekawieniem również obserwowali jak powstaje chleb, począwszy od mielenia zboża w żarnach, przez wyrabianie ciasta, aż po pieczenie bochenków w piecu. Uczniowie obejrzeli również sposób wytwarzania płótna lnianego z łodyg lnu, podziwiali wyplatanie koszy i ozdób z wikliny, a nawet z korzenia sosnowego. Niektórzy spróbowali swych sił na scenie, gdzie mieli naukę tańców kurpiowskich, do których przygrywała prawdziwa kurpiowska kapela. Dużą frajdą było spotkanie z Miss Polski 2014 – Ewą Mielnicką, która obdarowała dzieci autografami i wspólnie stanęła do grupowego zdjęcia.
Anna Chodkowska, Justyna Oleksy

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »