Działania ekologiczne w PSP w Krasnosielcu

„Zróbmy dobry uczynek dla Ziemi” – pod takim hasłem przebiegały działania ekologiczne w Publicznej Szkole Podstawowej w Krasnosielcu w maju i czerwcu tego roku. A działo się dużo. Zaplanowaliśmy upiększenie terenu przed szkołą i założyliśmy rabatę z krzewami wzdłuż chodnika wiodącego do szkoły. Dzięki życzliwości p. Krzysztofa Ruszkowskiego otrzymaliśmy przyczepę żyznej ziemi pod rośliny. Uczniowie klas piątych i szóstych, pod opieką nauczycielki przyrody,. posadzili liściaste krzewuszki, pęcherznice, tawuły i żylistki oraz iglaki – płożące jałowce i tuje. Rabatę następnie obsypali korą a przy roślinach wetknęli tabliczki informacyjne. Obsadziliśmy też krzewami otoczenie ogródka ekologicznego. Kilkanaście godzin wysiłku i efekt godny podziwu. A uczniowie z dumą chwalą się swoim udziałem w pracach. W ostatnim tygodniu maja uczniowie klas starszych przygotowali plakaty poświęcone bocianowi białemu. Plakaty te informowały o zwyczajach, budowie oraz fizjologii tego chronionego w Polsce ptaka, który wpisał się na stałe w krajobraz polskiej wsi i obchodzi swoje święto 31 maja. „Bocianolubów” zachęcaliśmy do obserwacji gniazda bocianiego kamerą online w pracowni przyrodniczej. Również w maju Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczno – ekologiczny na plakat „Dobry uczynek dla Ziemi”. Na konkurs wpłynęło ponad czterdzieści prac. Można je oglądać na żywo na wystawie na środkowym korytarzu szkoły lub w galerii na szkolnej stronie internetowej. Nagrodzono dziesięcioro uczniów. W kategorii klas I – III wygrały prace: Weroniki Wronowskiej z III b (I m.), Marcina Kuplickiego z I b (II m.) i Mateusza Wronowskiego z I b (III m.). W kategorii klas starszych zwyciężyły prace Julii Sobocińskiej z VI b (I m.), Anny Mróz z VI a (II m.) i Diany Grabowskiej z VI a (III m.). Wyróżniono prace Piotra Oleksy, Natalii Kryszk i Kingi Sendal (wszyscy z V a) i Julii Olbryś z VI a. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło podczas Szkolnego Turnieju Ekologicznego, który przygotowali uczniowie klas IV i V uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczego. Obywający się już po raz drugi turniej wzbudził duże emocje wśród obserwatorów i uczestników. Zanim rozpoczęły się klasowe potyczki zaprezentowała się przebrana za zielony groszek Michalina Mamińska z klasy I b śpiewając piosenkę o zdrowym odżywianiu, do której tekst ułożyła sama. „Jestem mądra, jestem zdolna, bo od chemii, toksyn wolna. Wolę to, co daje mama. Niech nie zwiedzie nas reklama”- brzmiały słowa refrenu, a jedna ze zwrotek: ”Mijam półki z cukierkami, niech zostaną marzeniami. Wolę to, co jest z natury, bo przenosić mogę góry.” Piosenkę nagrodzono dużymi brawami, a potem już słychać było tylko głośny doping dla rywalizujących drużyn. Rozwiązywano krzyżówki, rozpoznawano sylwetki zwierząt leśnych i odpowiadano na pytania z dziedziny ekologii. Trzeba też było wykazać się sprytem chwytając bocianim dziobem i przenosząc do „gniazda” żaby, myszy i ślimaki, „sadząc” las czy układając puzzle. Turniej był świetną okazją do pogłębiania wiedzy ekologicznej poprzez dobrą zabawę, zarówno uczniów zaangażowanych w przygotowanie, jak i tych, którzy w nim uczestniczyli. Myślę, że turniej może wpisać się na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły.

Małgorzata Czarnecka

Zapraszamy do galerii

Prace konkursowe

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »