Tydzień Zakazanych Książek

W dniach od 27 września do 3 października obchodzimy tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek. W tym czasie tysiące bibliotek i księgarni na całym świecie zwraca uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury. Z tej okazji w krasnosielckiej bibliotece szkolnej można oglądać wystawę prezentującą zakazane tytuły oraz posłuchać fragmentów „zakazanych pozycji” a nawet je wypożyczyć!, bo zakazane lepiej smakuje!!! Książki te są obecnie uznawane za kanon literatury, jednak kiedyś z różnych względów czytanie ich było zakazane. Oglądający wystawę będą mogli zapoznać się z poszczególnymi „zakazanymi” tytułami oraz dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących prezentowanych książek. Na „zakazanej liście” znajdują się takie tytuły jak „Przygody Tomka Sawyera ‘’ M. Twaina , „Folwark zwierzęcy” G. Orwella, „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla, a nawet „Czerwony Kapturek” braci Grimm. „Tydzień Zakazanych Książek” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Andrzej Sierak

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »