Wycieczka do MWM w Sierpcu uczniów z PSP w Rakach

1 października 2015 był dniem szczególnie wyczekiwanym przez uczniów naszej szkoły. Tego dnia odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli odbyli podróż w czasie, zwiedzając ekspozycję skansenu położonego nad rzeką Sierpienicą. Skansen tworzy 10 zagród chłopskich oraz karczma, kuźnia, wiatrak, kaplica i kościół. Uczniowie młodszych klas, ubrani w mundurki szkolne, wzięli udział w lekcji kaligrafii w Muzealnej Szkole. Podczas zajęć poznali dawne przybory szkolne takie jak: tabliczka z rysikiem, bibularz, pióro, kałamarz. Na specjalnie opracowanych kartach pracy kaligrafowali litery stalówką i atramentem. Dużą atrakcją dla naszych dzieci były także zajęcia – „Na wiejskim podwórku. Dawne gry i zabawy”, podczas których mieli okazję pobawić się w ten sam sposób, w jaki bawili się nasi dziadkowie. Starsi uczniowie zdobyli podstawową wiedzę z zakresu historii pszczelarstwa, uczestnicząc w zajęciach, na których prześledzili również fascynujące życie pszczoły i własnoręcznie wykonali świeczkę z węzy. Na zajęciach dotyczących historii tkactwa uczniowie klas IV – VI poznali różnego rodzaju tkaniny i urządzenia związane z przędzą i tkaniem. Głównym punktem warsztatów było samodzielne wytkanie tkaniny (dywanik, bransoletka, zakładka do książki) na specjalnie przygotowanych ramkach tkackich, według własnego projektu. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

Redakcja szkolna

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »