Uroczystość ślubowania i pasowania na pierwszoklasistę

Piątek, 2 października 2015 r. to ważna data dla dzieci z klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Edwarda Rolskiego w Drążdżewie. W tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów klasy pierwszej. 38 uczniów z dwóch klas pierwszych ubranych w stroje galowe i z kolorowymi biretami na głowie wyglądali wyjątkowo uroczyście i odświętnie. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Barbara Kluczek witając zebranych gości, pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i uczniów. Słowa powitania skierowała też do uczniów przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Bastek. Część artystyczną poprowadziły uczennice klasy VI: Magdalena Żebrowska i Sylwia Jakubiak, a także dwie niezwykłe postacie: Dobra i Zła Wróżka, w których role wcieliły się Dorota Kęszczyk i Oliwia Płuciennik z klasy V. Na początku Dobra Wróżka wraz ze swoimi pomocnikami obdarowała pierwszaków pięcioma darami: Darem Życzliwości, Uśmiechu, Przyjaźni, Pracowitości i Ostrożności. Z kolei Zła Wróżka obrażona za to, że nie została zaproszona na pasowanie próbowała czarami przeszkodzić w uroczystości. Ostatecznie jednak przyjęła przeprosiny i obiecała nie przeszkadzać dzieciom w tak ważnym dla nich dniu. Podczas części artystycznej pierwszaki zostały zabrane do różnych krain, gdzie musiały wykonać różne trudne zadania, wykazać się wiedzą i udowodnić, że są godne być przyjętymi do społeczności uczniowskiej. Pierwszaki świetnie poradziły sobie w Krainie Geograficznej, odgadły zagadki w Krainie Przyrodniczej, pięknie zaśpiewały piosenki w Krainie Muzycznej, zaprezentowały wiersze w Krainie Języka Polskiego. Doskonale poradziły sobie też z zadaniami w Krainie Matematycznej i udowodniły, że Kraina Ruchu Drogowego nie ma przed nimi żadnych tajemnic. O grzeczności i uprzejmości na co dzień, słowach: proszę, dziękuję, przepraszam uczniowie opowiadali w Krainie Grzeczności. Dobra Wróżka uznała, że dzieci zdały egzamin na szóstkę i za to wręczyła im symbol każdej Krainy: Sowę, Pszczołę, Klucz Wiolinowy i Serce. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze wprowadzono sztandar szkoły, a wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Po nim nastąpiło uroczyste ślubowanie. Pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie wychowawczynie wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, a także zakładki do książek i odblaski, aby byli widoczni i bezpieczni na drodze. Przewodnicząca SU zapewniła pierwszaki, że zawsze mogą liczyć na pomoc i radę swoich starszych kolegów, a w szkole jest radośnie i ciekawie. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami, wychowawczyniami i panią dyrektor stanęły do pamiątkowych zdjęć. Rodzice przygotowali też w klasach słodkie przyjęcia. Pierwszakom życzymy wiele sukcesów w murach naszej szkoły. Oby ten dzień na długo pozostał w ich pamięci. Uroczystość pasowania przygotowały wychowawczynie: p. Elżbieta Szewczak i p. Bożena Kołakowska przy współudziale uczniów klas III, V, VI.

Elżbieta Szewczak

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »