Święto Niepodległości w Krasnosielcu

W dniu 10 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Publicznej Szkole Podstawowej w Krasnosielcu odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem pań Wandy Dziąba, Wioletty Kuprajtys i Bogusławy Dudek. Występujący zaprosili wszystkich do odbycia wędrówki poprzez burzliwe dzieje naszego kraju. Wspomniane zostały najważniejsze zrywy narodowowyzwoleńcze Polaków od Insurekcji Kościuszkowskiej poprzez Powstania – Listopadowe, Styczniowe, Wielkopolskie aż do czasów I wojny światowej i do Legionów Polskich J. Piłsudskiego. Całość wzbogacały piosenki m. in.: „Marsz, marsz Polonia”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Legiony”, ,,Żeby Polska”. Cały montaż słowno-muzyczny uświetnił występ najmłodszej uczennicy z klasy II b PSP Michaliny Mamińskiej, która zaśpiewała piosenkę pt. „Obudź się Polsko ma”. Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Anna Kardaś w kilku słowach podziękowała występującym za wzruszającą lekcję historii.
W tym samym dniu odbył się też uroczysty apel w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II, który został przygotowany przez młodzież pod kierunkiem pana Edmunda Mąki i pani Niny Grabowskiej. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Załęska, meldując społeczność uczniowską na apelu. Na początku odśpiewano hymn państwowy. Uczniowie w montażu słowno – muzycznym przypomnieli o 123 latach niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności .
Apel podsumował pan dyrektor Andrzej Maluchnik. Dziękując młodzieży powiedział, że „…każdy z Was będzie pamiętał dlaczego obchodzimy to święto. Mam też nadzieję, że będziecie pamiętać o tych którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę”.

Marzenna Sierak

Święto Niepodległości w Krasnosielcu 3 Święto Niepodległości w Krasnosielcu 1 Święto Niepodległości w Krasnosielcu 2

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »