Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana

W dniu 18.12.2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Drążdżewie uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Do szkoły zawitali aktorzy z Warszawy z przedstawieniem pt. „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w reżyserii justyny sobczyk. Tego dnia szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w dużą scenę, a widownia zasiadła na przywiezionych przez zespół poduszkach. Na scenie w trzech punktach ustawiona była wysoka scenografia. Przed spektaklem w klasach odbyły się krótkie warsztaty wprowadzające, podczas których uczniowie wykonywali techniką origami czapeczki – bilety wstępu na przedstawienie i ćwiczyli okrzyk powitalny. Podczas przedstawiania trójka aktorów zaprosiła młodych widzów na plac zabaw, gdzie panowały zasady, znane dzieciom z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawiła, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przerodziła się w poważną, dorosłą wojnę. Próbowano ją odwołać, ale udało się to wtedy, gdy widzowie pomogli aktorom i wspólnie z nimi wyprawili się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem. Spektakl został zainspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Istotą tego przedstawienia, opartego na interakcji z dziećmi, był żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odebrali pierwszą lekcję teatralnej umowności. Projekt został przygotowany na setną rocznicę urodzin Jana Dormana. Jest w pełni artystycznym wydarzeniem, które integruje klasę jako grupę, zwraca uwagę na współpracę między uczniami. Spektakl otrzymał nagrodę na Festiwalu Teatralnym Karuzela i był wielokrotnie pokazywany w Warszawie i w całej Polsce. Jest podawany jako przykład doskonałego, edukacyjnego przedstawienia dla dzieci. W ramach projektu odbyły się także warsztaty dla nauczycieli.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »