XII Przegląd Pieśni Wielkopostnych w Amelinie

W piątą niedzielę Wielkiego Postu, 13 marca 2016r. w kościele parafialnym w Amelinie odbył się, po raz dwunasty Przegląd Pieśni Wielkopostnych. Tegoroczne hasło przeglądu brzmiało: „Miłość i miłosierdzie” i nawiązywało do ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Bożego.

Przegląd zgromadził miłośników śpiewu sakralnego, a dokładniej pasyjnego nie tylko z naszej gminy czy dekanatu, ale także spoza granic powiatu i diecezji. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ok. 300 uczestników: wokalistów, zespołów i chórów.

Przegląd poprzedzony był Mszą Św. sprawowaną w intencji wszystkich uczestników przeglądu, organizatorów, przybyłych gości i parafian.

Przegląd otworzył Ks. Szczepan Borkowski – proboszcz parafii Amelin w imieniu całej społeczności parafialnej oraz współorganizatorów tj. Wójta Gminy Krasnosielc, Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnosielcu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Amelinie. Następnie głos zabrały i dalszą część przeglądu poprowadziły: Anna Wosiak i Agata Wilkowska- nauczycielki z PSP Amelin. W kategorii soliści, zaprezentowało swoje umiejętności 19 osób (dzieci, młodzieży, dorosłych). W kategorii zespoły i chóry odbyło się 20 występów. Mieliśmy okazję posłuchać pięknych pieśni pasyjnych: tradycyjnych i współczesnych o wielkiej głębi przekazu, w ciekawych aranżacjach. Podczas przeglądu pojawiały się instrumenty: keyboard, gitara, cytra, śpiew acapella oraz podkłady muzyczne na nośnikach elektronicznych.

Wszystkim uczestnikom przeglądu wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom przeglądu gorący posiłek w postaci zupy pomidorowej przygotowanej przez KGW z Niesułowa w tradycyjnej kuchni polowej.

Kolejną atrakcją towarzysząca przeglądowi była wystawa rękodzieła lokalnych twórców oraz wystawa ręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych: stroików, ozdobnych jaj, palm wykonanych przez dzieci i młodzież naszej gminy w ramach  „Przeglądu plastycznego” ogłoszonego przez GOK.

Była również wystawa malarska, efekt pracy mieszkańców z Gminy Krasnosielc na warsztatach malarskich organizowanych przez GOK.

Warto podkreślić fakt, że w przygotowaniach tego przeglądu wzięło udział ok. 100 osób z parafii Amelin. Trudno myłoby wymienić wszystkich zaangażowanych z osobna, lecz ci, którzy włączyli się w przygotowania maja na pewno wielką satysfakcję, że to dzięki ich wsparciu po raz kolejny mógł odbyć się przegląd.

Patronat medialny nad impreza objął Tygodnik Ostrołęcki, Głos Katolicki oraz Radio Nadzieja.