Jestem bezpieczny i widoczny

W dniu 23 marca 2016 r. klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu wzięły udział w spotkaniu z Mirosławem Augustyniakiem z Wydziału Szkolenia i Bezpieczeństwa Drogowego WORD w Ostrołęce.

Spotkanie rozpoczęły scenki przygotowane przez uczniów z grupy PaT działającej przy Publicznym Gimnazjum. Scenki dotyczyły zachowania podczas spotkania z nieznajomym, uzależnienia od komputerów oraz kiedy należy korzystać z numerów alarmowych. Potem uczennice przeprowadziły quiz ze znajomości bajek o Smerfach i kilka zabaw ruchowych, m.in. wyszukiwanie Smerfa z kosza różności, dopasowywanie Smerfowi czapki z zawiązanymi oczami.

Następnie głos zabrał pan Mirosław Augustyniak, który m.in. powiedział o zagrożeniach, na jakie dzieci i dorośli narażeni są na drodze. Nie wolno zapominać, by na drodze zachowywać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, ostrożnie i rozważnie. Należy pamiętać o poruszaniu się chodnikiem, a jeśli poboczem, to lewą stroną. Powinno się także pamiętać o noszeniu elementów odblaskowych – opaski odblaskowe, kamizelki, zawieszki, dzięki którym jesteśmy bardziej widoczni na drodze. Wspomniane elementy odblaskowe powinny znajdować się na prawej ręce, dlatego że jest bliżej jezdni i w związku z tym pieszy jest lepiej widoczny dla kierowców. Jeśli przechodzimy na drugą stronę, to tylko po pasach lub w bezpiecznym miejscu po upewnieniu się czy nic nie nadjeżdża. Rowerem należy poruszać się po ulicy tylko pod opieką osoby dorosłej. Ważne jest, by pamiętać o prawidłowym wyposażeniu roweru: sprawnych światłach, hamulcach i dzwonku. Gość poinformował też uczestników spotkania, że po ukończeniu 10-ciu lat będą mieli możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową. Będziecie wtedy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – dodał Augustyniak. Należy też pamiętać o używaniu fotelików podczas jazdy samochodem, czy zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na koniec komplety odblaskowe dla siebie i członków rodziny.

A. Sierak

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »