Apel z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek w dniu 26 kwietnia 2016 roku o godzinie 10:00 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Drążdżewie miał miejsce uroczysty apel poświęcony 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którego hasłem przewodnim było: „Nauczymy się na pamięć tego kraju…”. Na uroczystość przybyli uczniowie klas I-VI oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych trzymając w ręku biało- czerwone chorągiewki. Program uroczystości został przygotowany przez uczniów klas II i V pod opieką pani Bogusławy Dudek i Anny Zega, zaś pieśni patriotyczne zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem Pani Hanny Kęszczyk.

225 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. Prowadzący uroczystość: Dorota Kęszczyk i Mateusz Śledzik przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, a także przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie klasy V przygotowali dwie scenki teatralne, które pokazały zebranym dramatyczne dla naszego kraju rozbiory (Rosję zagrała Wioleta Jakubiak, Austrię Nikola Matjasik, Prusy Jakub Michalak, a Polskę Paulina Goździewska) oraz podniosły moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Publiczność poznała postacie historyczne m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którego wcielił się Jakub Warych, Stanisława Małachowskiego, którego zagrał Mateusz Wróblewski czy Izabelę Branicką w wykonaniu Oliwii Płuciennik. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się także w utwory muzyczne wykonane przez chór szkolny. Śpiewano pieśni np. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Ojczyzno ma”, „Taki kraj” (solo wykonany przez uczennicę VI klasy – Sylwię Jakubiak), „Żeby Polska była Polską”, „Mazurek 3 Maja”, a uwieńczeniem akademii stała się wspólnie odśpiewana „Rota”.

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Wzorowa recytacja wierszy w wykonaniu uczennic klas II była okazją, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka pełni Ojczyzna i jakiego współcześnie znaczenia nabiera słowo „patriotyzm”.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »