Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

Po Tomaszu Justyniarskim, odwiedził nas kolejny, zaproszony przez Publiczną Bibliotekę Samorządową w Krasnosielcu gość. Była to Agnieszka Frączek. Pani Agnieszka jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką, leksykografem, wykłada też na Uniwersytecie Warszawskim. . Jej największą pasją jest pisanie książek dla najmłodszych. To w nich popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze o homonimach, homofonach, frazeologizmach i przysłowiach. Opowiada też o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Jest także laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho – Radziwiłłowicz. Jest też miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są bohaterami jej utworów. W jej książkach znajdujemy dowcipne wiersze, odwołujące się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią skojarzeniami a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych. Są spontaniczne, radosne, na pozór bezładne, mylące przeciwnika. Wymienię kilka tytułów: „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Jedna literka a zmiana wielka”, „Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych”, „Kotostrofy czyli o kotach strofy”, „Rymowane dranie, czyli wiersze trudne niesłychanie” i wiele, wiele innych. Ogółem Pani Agnieszka napisała ponad 80 książeczek. Książki jej autorstwa są atrakcyjne pod każdym względem. Oprócz przedstawionej zabawnej treści zawierają piękne ilustracje, będące ważnym elementem w edukacji najmłodszych. Pani Frączek najpierw spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu, a następnie odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Amelinie. Maluchy z Amelina przygotowały dla swego gościa miłą niespodziankę. Okazało się, że doskonale znają wiersze Pani Agnieszki. Dowodem tego były wspaniałe ich recytacje. Podczas obydwu spotkań autorka opowiadała o swojej pracy, o tym, jak powstaje książka, o ważnej osobie, jaką jest ilustrator, o ilustracjach, dzięki którym możemy łatwiej zapamiętać tekst. Czytała też fragmenty swoich książek, mówiła też o najczęściej popełnianych błędach językowych. O tym, jak podobały się spotkania, mogą świadczyć długie kolejki chętnych do zdobycia we wcześniej zakupionych książkach dedykacji z autografem autorki.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »