Dwudniowa wycieczka klas trzecich S.P. w Krasnosielcu

W dniu 2 czerwca 2016 r. uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu wraz z opiekunami: s. Agnieszką Ciurzyńską, Hanną Flejszer, Aliną Błaszkowską stawili się przed szkołą o godz. 8:00, ale nie po to, aby pójść na lekcje lecz wyjechać na dwudniową wycieczkę. Uczniowie tych klas 8 maja 2016 r. przyjęli po raz pierwszy I Komunię Św., dlatego też głównym celem wycieczki było odwiedzenie miejsca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Opiekunowie zadbali, aby dzieci nie tylko się modliły, ale także miały inne atrakcje. Dlatego też pierwszym miejscem, które uczniowie odwiedzili było Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Muzeum oferuje formę edukacji rozwijającą aktywną ciekawość poprzez poznawanie przeszłości wykorzystując do tego nowoczesną technikę. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach animacji dzieci prześledziły dzieje zakonów rycerskich. Mogły przebierać się w stroje rycerzy, zakładać hełmy, zakuć się w dyby, zamknąć się w więzieniu za kratkami, wysłać swoje zdjęcie w stroju z dawnej epoki na dowolny adres e – mail. Zabawa była znakomita. Jak gdyby kontynuacją pierwszego etapu wycieczki było zwiedzanie zamku rycerskiego w Nidzicy. Dzieci dużo dowiedziały się o zamku i życiu dawnych rycerzy. Wiele emocji wzbudzał stojący w oddali duch. Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Zwiedzanie zaczęło się od lekcji kaligrafii w dawnej wiejskiej szkole. Nauczycielka wprowadziła dzieci w tajniki owej szkoły. Dzieci siedziały po kilkoro w długich ławkach, pisały piórem maczanym w kałamarzu z atramentem starając się nie zrobić kleksów. Troszkę się przestraszyły gdy pani pokazała długą witkę, którą dawniej odmierzano kary, ale pani nie była taka straszna i rozładowała napięcie mówiąc, że kleksy zmyją się dopiero po 18 roku życia. Dzieci starały się pisać jak najpiękniej na kartkach i na tablicy. Zapisaną kartkę mogły zabrać na pamiątkę. Następnie pani przewodnik oprowadziła dzieci po muzeum, gdzie można było zobaczyć jak wyglądały dawne gospodarstwa wiejskie i poznać ich historię. Po tych wszystkich atrakcjach dotarły do Gietrzwałdu. Uczestniczyły w komunijnych albach we Mszy Św., idąc w uroczystej procesji. Poznały historię sanktuarium, którą opowiedział im bardzo wesoły zakonnik. Następnie uczestniczyły w Apelu Jasnogórskim. Dzieci chciały zabrać do domu wodę z cudownego źródełka, aby móc podarować ją swoim bliskim, dlatego wybrały się do źródełka, aby napełnić butelki cudowną wodą. Zmęczone, ale pełne wrażeń udały się na odpoczynek. Następny dzień rozpoczęły poranną mszą św., później nadszedł czas pakowania, kupowania pamiątek i wyjazd do aquaparku w Pluskach, do którego dzieci nie mogły się wprost doczekać. W atrakcyjnym trzypoziomowym aquaparku dzieci pluskały się, zjeżdżały na zjeżdżalniach, moczyły się w jacuzzi. Każdy był zachwycony jednak czas szybko mijał i trzeba z żalem było opuścić to miejsce, aby udać się na spotkanie z przewodnikiem, który zapoznał wszystkich z historią Olsztyna, oprowadzając po pięknej Starówce. Ostatnim etapem był seans filmowy ,,Słońce, Ziemia, Księżyc” w olsztyńskim Planetarium. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek przekazanych niekiedy w humorystyczny sposób. Wszyscy wrócili w doskonałym nastroju.

Alina Błaszkowska

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »